Iepirkumi
Izsludinājumi
Darbiekārtošanas pakalpojumi
Noderīgas saites
Biežāk uzdotie jautājumi
Privātuma atruna
Sīkdatnes

Eksperti Bratislavā sprieda par sociāli neaktīvo jauniešu iesaisti darba tirgū

 

Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā Eiropas Savienības (ES) jaunatnes nodarbinātības veicināšanas programmas „Erasmus : Jaunatne darbībā” ietvaros pulcējās 18 dalībvalstu nodarbinātības speciālisti, nevalstisko organizāciju pārstāvji, lai,  daloties pieredzē, apspriestu risinājumus, kā jauniešus, kuri nemācās vai nav nodarbināti, sagatavot iekļaušanai darba tirgū, sekmēt viņu aktīvu līdzdarbošanos sabiedrībā, motivēt celt savas dzīves kvalitāti.
 
Konferencē tika uzsvērts, ka sociāli neaktīvo jauniešu uzrunāšanā un iesaistē sabiedrības dzīvē, apmācībā vai nodarbināšanā būtiska loma ir starpinstitūciju sadarbībai. Piemēram, Beļģijā un Nīderlandē jauniešu iesaistē aktīvi līdzdarbojas nevalstiskās organizācijas, savukārt Somijā un Zviedrijā ir attīstīta  jauniešu centru, sociālo darbinieku un izglītības iestāžu sadarbība un, ja kāds jaunietis neapmeklē skolu, institūcijas viena otru informē. Agrīnā jauniešu karjeras vadībā liela nozīme ir karjeras konsultantam, kas palīdz jaunietim iegūt profesionālās karjeras attīstībai nepieciešamās prasmes.
 
Darbā ar jauniešiem ļoti svarīga ir savstarpēja uzticība. Lai panāktu jauniešu vēlmi kļūt aktīviem un iesaistītu viņus projekta „Jauniešu garantijas” atbalsta pasākumos, jaunieši jāuzrunā viņiem saprotamā un saistošā valodā, izvēloties atbilstošus komunikācijas kanālus.
 
Par savu pieredzi konferencē stāstīja jaunietis no Īrijas Maikls Vards. Viņš savulaik bija pametis skolu, lietoja alkoholu, brīvo laiku pavadīja pārsvarā mājās, strīdējās ar tuviniekiem, vainojot citus savās problēmās. Taču viss mainījās, kad māte iedeva viņam Īrijas ceļotāju (Irish travelles) bukletu. Iespēja ceļot un izrauties no dzīves pelēcības jaunieti uzrunāja, ieinteresēja. Ar Īrijas jauniešu darba organizācijas atbalstu viņš iesaistījās Eiropas brīvprātīgajā darbā. Šobrīd viņš pabeidzis universitāti, turpina aktīvi darboties brīvprātīgā darba kustībā un savu profesionālo nākotni saista ar atbalsta sniegšanu jauniešiem.
 
Konferencē ziņojumus sniedza "On track" pētījuma autors Ians Goldrings no Beļģijas, Slovākijas jauniešu centra eksperte Jana Mihalikova, Horvātijas nodarbinātības aģentūras vecākā eksperte Kristīna Flaišere un citi eksperti. Pēc katras prezentācijas tika veidotas darba grupas, kurās ziņojumā skartos jautājumus apsprieda jau detalizētāk, daloties darba grupā  pārstāvēto valstu pieredzē.
 
Ians Glodrings, prezentējot "On track" pētījumu par dažādām pieejām darbā ar sociāli neaktīvajiem jauniešiem (NEET jaunieši*), norādīja, ka pastāv septiņi galvenie jauniešu sociālās pasivitātes riska faktori – nepietiekamais izglītības līmenis, imigrācija, veselības problēmas, vecāku šķiršanās, bezdarbs, trūcīgie mājsaimniecības ienākumi, vide, kurā jaunietis dzīvo. Eiropas Savienības programma „Jauniešu garantijas” ir izveidota, lai palīdzētu jauniešiem pārvarēt šo risku šķēršļus un veicināt viņu iekļaušanos sabiedrībā un darba tirgū.
 
Slovākijas jauniešu centra eksperte Jana Mihalikova informēja, ka Slovākijā jauniešu bezdarbs ir sasniedzis 26,6%. Divas galvenās sociāli neaktīvo jauniešu grupas Slovākijā ir romu tautības pārstāvji un jaunieši ar invaliditāti. Romu tautības tradīcijas un dzīves veids ir būtisks kavēklis romu jauniešu integrācijai sabiedrībā. 83% romu tautības jauniešu pārtrauc mācības skolās, un viņiem ir zema kvalifikācija. Savukārt jauniešiem ar invaliditāti ir labs izglītības līmenis, taču viņiem ir grūti atrast darbu nepietiekamas darba devēju intereses dēļ.
 
Konferences dalībnieki klātienē iepazinās ar Slovākijas nevalstisko organizāciju darbu, risinot jauniešu sociālās aktivizēšanas un nodarbinātības problēmas. Tā, piemēram, NVO "MIXclub" strādā ar romu tautības jauniešiem Bratislavas priekšpilsētā, kurā dzīvo romu tautības kopienas. NVO sadarbībā ar Slovākijas Bērnu Fondu ir izveidojis īpašu centru, kurā jaunieši vecumā no 6 līdz 18 gadiem trīs reizes nedēļā var ne tikai pavadīt savu brīvo laiku, bet arī  sarunāties ar psihologu.
 
NVO "EPIC Slovakia"  ir Austrālijas meitas uzņēmums, kas savu darbību Bratislavā uzsāka 2012.gadā, lai uzlabotu nodarbinātības kvalitāti. Organizācija īsteno vairākus projektus, veicinot sociālo uzņēmējdarbību, sniedzot atbalstu pašvaldību sociālajam biznesam, rīkojot darba intervijas simulatoru un īpašās jauniešu nodarbinātības nedēļas. NVO "EPIC Slovakia" aktīvi darbojas Eiropas brīvprātīgo darba kustībā un Erasmus jauniešu nodarbinātības programmās.
 
Horvātijas nodarbinātības aģentūras vecākā eksperte Kristīne Flaišere konferencē ziņoja, ka Horvātija ir viena no Eiropas valstīm, kurā ir viszemākais skolu izglītību pārtraukušo jauniešu skaits. Un tas lielā mērā ir savlaicīgi sniegto karjeras konsultāciju nopelns. Horvātijā ir plaši attīstīta karjeras konsultēšana skolās un jauniešu centros, līdz ar to jau pamatskolā vai vidusskolā jauniešiem tiek noteikta profesionālā piemērotība un sniegts atbalsts, kas nepieciešams profesionālo nākotni plānojot. Horvātijā šobrīd ir izveidoti karjeras centri, kuros jaunieši var piedalīties dažādās grupu aktivitātes jeb darbnīcās.
 
Jauniešu iekļaušanai sabiedrībā un darba tirgū veltītās Bratislavas konferences mērķis bija dalīties pieredzē gan valsts pārvaldes, gan nevalstisko organizāciju, gan privātā sektora, gan  konkrēto nodarbinātības institūciju līmenī, veicinot starpvalstu sadarbību un iepazīstot labās prakses piemērus. Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) Bratislavā pārstāvēja Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta "Jauniešu garantijas" vecākā eksperte Lelde Ķikute
 
* NEET jaunieši - sociāli neaktīvo jauniešu mērķgrupa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

< Atpakaļ

28 NVA FILIĀLES LATVIJĀ

Aizkraukle
Alūksne
Balvi
Bauska
Cēsis
Daugavpils
Dobele
Gulbene
Jēkabpils
Jelgava
Jūrmala
Krāslava
Kuldīga
Liepāja
Limbaži
Ludza
Madona
Ogre
Preiļi
Rēzekne
Rīgas reģionālā
Saldus
Sigulda
Talsi
Tukums
Valka
Valmiera
Ventspils

SKOLĒNU VASARAS DARBS

Reģistrēto skolēnu skaits
pa reģioniem

KOPĀ:
 
8872
Rīgas reģ.:
 
3540
Vidzeme:
 
775
Kurzeme:
 
1777
Zemgale:
 
1213
Latgale:
 
1567

ELEKTRONISKIE PAKALPOJUMI

DER ZINĀT

JAUNUMU KALENDĀRS

atkrapies.lv
Pēdējās izmaiņas veiktas 06.10.2222. RSS


Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapas tehniskie uzlabojumi, interaktīvās iespējas, vieglās valodas sadaļa, sadaļu tulkojumi angļu un krievu valodās nodrošināti ar
Eiropas Sociālā fonda projekta „Nodarbinātības valsts aģentūras kapacitātes pilnveide” (Nr.1DP/1.3.1.4.0/08/IPIA/NVA/001) atbalstu.

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005.-2016. Izstrādāts: CraftW.
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, tālr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv