ŠI lapa izdrukāta no Nodarbinātības Valsts aģentūras mājas lapas.
22.06.2018


Noslēgusies darba devēju pieteikšanās dalībai skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā

Visās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālēs ir noslēgusies darba devēju pieteikumu pieņemšana dalībai skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā.

 

Kopumā 548 darba devēji ir pieteikuši 5 297 darba vietas skolēniem, apstiprinātas 4 083 darba vietas, ko pieteikuši 402 darba devēji. Katrā NVA filiālē apstiprināto darba vietu saraksts skolēniem ir pieejams NVA mājaslapas sadaļā “Skolēnu vasaras darbs”.

Skolēnu pieteikumu elektroniska reģistrācija dalībai vasaras nodarbinātības pasākumā šogad notiek līdz 16.augustam, visi skolēni, kas vēlēsies piereģistrēties dalībai pasākumā, to varēs izdarīt. Līdz 16. jūnijam darbam vasaras brīvlaikā ir pieteikušies 10 934 skolēni: Vidzemē – 5 356; Kurzemē – 2 325; Zemgalē – 1 781; Latgalē – 1 472. Valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots, tāpēc skolēna reģistrācija vēl negarantē iesaisti pasākumā. Šogad vasaras nodarbinātības pasākumā NVA plāno iesaistīt 4 190 skolēnus. Kopš 1.jūnija pie darba devējiem jau strādā 1 294 skolēni..
 
Viens no pasākuma mērķiem - jau skolas laikā sniegt jauniešiem praktisku priekšstatu par darba dzīvi, lai viņi savlaicīgi uzzinātu, kas ir CV, darba intervija, konkurētspēja, darbinieku atlase, darba līguma noslēgšana, darba pienākumi un darba attiecības.

Atgādinām, ka NVA filiāles organizē skolēnu atlases darbam. Skolēni tiekas ar darba devējiem, kuri, izvērtējot katra skolēna atbilstību darba prasībām, izvēlas sev piemērotākos darbiniekus. Par atlases laiku pie darba devēja informē NVA filiāles pārstāvis, kas sazinās ar skolēnu. Informācija par atlasēm pie darba devēja ir publicēta arī NVA mājaslapā un izvietota uz informatīvā dēļa katrā NVA filiālē.  Tāpēc pasākumam piereģistrējies skolēns, ja viņu ieinteresēs atlase pie kāda no darba devējiem, var pieteikties tai arī patstāvīgi NVA filiālē, negaidot uzaicinājumu. Uz atlasi skolēnam noteikti ir jāņem līdzi CV. CV paraugs atrodams NVA mājas lapas sadaļā “Skolēnu vasaras darbs”.

NVA mājaslapas Karjeras sadaļā "Jauniešiem" publicēta grāmatas "Ceļā uz darbu" elektroniskā versija, kas skolēniem var kļūt par labu padomdevēju. Grāmatā skolēni atradīs vērtīgus padomus, kā rakstīt CV, kā ģērbties, dodoties uz darba interviju, kā gatavoties darba pārrunām u.c.
 
Darba uzsākšanai nepieciešami šādi dokumenti:

  • Pase vai ID karte;
  • CV;
  • Ja skolēns ir jaunāks par 18 gadiem - ārsta izziņa par medicīnisko apskati.

 
Ja skolēns par iespēju šovasar strādāt ir jau iepriekš vienojies ar kādu no darba devējiem un to ir apliecinājis savā pieteikumā, NVA filiāles darbinieks sazināsies ar viņu tiklīdz viņa pieteikums tiek reģistrēts un saskaņots ar darba devēju.

NVA vasaras nodarbinātības pasākumā var piedalīties skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri mācās vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Skolēnu nodarbinātības pasākums vasaras brīvlaikā tiks īstenots no 1.jūnija līdz 31.augustam.

Skolēns, kurš piedalās NVA vasaras nodarbinātības pasākumā, saņem darba algu vismaz valstī noteiktās minimālās darba samaksas apmērā, ja nostrādā pilnu darba laiku. Tātad, skolēns par pilna laika darbu saņem ne mazāk kā 370 eiro pirms nodokļu nomaksas.
 
Ja skolēns nav sasniedzis 18 gadu vecumu, viņš tiek nodarbināts ne ilgāk kā 7 stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas nedēļā. Skolēni nedrīkst būt nodarbināti tādos darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.
 
Piedaloties NVA vasaras nodarbinātības pasākumā, skolēnam tiek nodrošināts darba vadītājs, kurš palīdz apgūt darba pienākumus un ir palīgs darba laikā. Skolēni apdrošināti arī pret nelaimes gadījumiem darba vietā. Darba devējs par nodarbināto skolēnu veic darba devēja un darba ņēmēja nodokļu nomaksu.
 
Par vasaras brīvlaikā strādājošo bērnu, kurš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka vecākam, kura bērns vecumā līdz 19 gadiem strādās tikai vasaras brīvlaikā, nav jāsvītro algas nodokļa grāmatiņā ieraksts par bērnu kā apgādājamo, un atrašanās vecāka apgādībā netiek pārtraukta. Vecākam saglabājas atvieglojums par apgādībā esošu personu 175 eiro mēnesī, un bērnam vasaras darba laikā tiek piemērots neapliekamais minimums 75 eiro mēnesī, izņemot gadījumu, ja bērns strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja.

Detalizētāka informācija par „Nodarbinātības pasākumiem vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs” izlasāma NVA interneta vietnes sadaļā „Skolēnu vasaras darbs”.