Darbs Austrijā

 

Galvaspilsēta - Vīne (~ 1,897 miljoni iedzīvotāju)

Iedzīvotāju skaits valstī ~ 9,1 miljoni

Teritorija – 83 878 km²

Eiropas Savienība dalībvalsts kopš 1995.gada

Valsts valoda - vācu valoda

Valūta – eiro (EUR)

Starptautiskais tālruņa kods 00 43

Lai veiksmīgi atrastu darbu Austrijā, ir nepieciešamas vācu valodas zināšanas vismaz sarunvalodas līmenī. Atkarībā no darba vietas un veida noderīgas var būt angļu, horvātu, ungāru, slovēņu, slovāku, rumāņu vai čehu valodu zināšanas. Ieteicams sākt darba meklēšanu pirms dodaties prom no Latvijas.

Galvenās darba meklēšanas iespējas:

Austrijas valsts Nodarbinātības dienests:

Arbeitsmarktservice (AMS)

www.ams.at

http://jobroom.ams.or.at/jobroom/login_as.jsp

http://bewerbungsportal.ams.or.at

https://www.ams.at/arbeitsmarktdaten-und-medien/medien/presse-fotos/-service-fuer-arbeitsuchende  

Šajās tīmekļa vietnēs ir pieejama informācija par darba tirgus situāciju valstī, vakancēm, padomi un cita noderīga informācija darba meklētājiem.

EURES

www.ams.at/eures - EURES tīkls Austrijā

https://eures.europa.eu/index_en - Eiropas darba mobilitātes portāls

Ieteikumi darba meklētājiem, CV tiešsaistē, informācija par brīvajām darbavietām, kā arī dzīves un darba apstākļiem Austrijā un citās Eiropas valstīs.

Privātās darba aģentūras

Meklējot darbu ārvalstī, Jums ir tiesības vērsties pie privātām darba aģentūrām Latvijā vai ārpus tās, piemēram, Austrijas darba aģentūrās. Tām ir jābūt Austrijas Federālās ekonomikas, ģimenes un jaunatnes lietu ministrijas, kā arī vietējās pašvaldības izsniegtai licencei.
Meklējiet informāciju interneta pārlūkos, meklēšanas lodziņā ievadot, piemēram, Personalvermittlung vai Arbeitsvermittlung

www.nva.gov.lv – Latvijā reģistrēto darbiekārtošanas aģentūru saraksts pieejams sadaļā Darbiekārtošanas pakalpojumi.

Ņemiet vērā, ka darba sameklēšana ir bezmaksas pakalpojums un privātās darba aģentūras klientiem - darba meklētājiem - nedrīkst uzspiest savus maksas pakalpojumus, piemēram, CV sastādīšanu kā obligātu daļu no darba meklēšanas pakalpojuma.

Laikraksti un žurnāli

Bieži vien darba sludinājumi tiek ievietoti laikrakstos. Parasti sludinājumi tiek publicēti brīvdienās. Daži no populārākajiem nacionālajiem un reģionālajiem laikrakstiem ir Die Presse, Der Standard, Der Kurier, Kronen Zeitung, Kleine Zeitung, Wiener Zeitung, Salzburger Nachrichten, rolling pin u.c.

Internets

Darba piedāvājumu meklēšanai citviet internetā var izmantot specializētos darba meklēšanas portālus, sociālos tīklus, sludinājumu portālus. Esiet uzmanīgi un ņemiet vērā, ka bieži vien šie portāli neuzņemas atbildību par tajos ievietotās informācijas saturu. Dažādus darba meklēšanas portālus varat sameklēt https://eures.europa.eu/index_eu sadaļā “Kā atrast darbu”.

Darba devēji mēdz publicēt darba piedāvājumus savās mājas lapās, kur nereti iekļauj arī pieteikuma formas. Meklējiet kontaktus interneta meklēšanas pārlūkos, dzeltenajās lapās, sociālajos tīklos u.c.

Ierasta prakse ir sūtīt arī tā sauktos „spekulatīvos” pieteikumus, proti, kad piesakās interesējošā uzņēmumā, kurš nav izsludinājis vakances.

Pašnodarbinātība Austrijā

Ja vēlies uzsākt vai pārņemt uzņēmējdarbību, Jūs varat saņemt konsultācijas no Austrijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras https://www.gruenderservice.at/. Ja plānojat kļūt par pašnodarbināto vai vēlaties nodibināt savu uzņēmumu Austrijā, noderīgu informāciju atradīsiet šajās tīmekļa vietnēs:

Austrijas Tirdzniecības un Rūpniecības kamera www.gruenderservice.at

Federālā ekonomikas, ģimenes un jaunatnes lietu ministrija (informācija jaunajiem uzņēmējiem) www.bmwfw.gv.at

Austrijas biznesa portāls ADVANTAGE AUSTRIA

Biznesa aģentūra Vīnē [Wirtschaftsagentur Vienna] http://www.wirtschaftsagentur.at/

 

Latvijas pilsoņiem darbam Austrijā nav nepieciešama darba atļauja.

Ja vēlaties uzsākt savu uzņēmējdarbību, Jums ir jāveic reģistrācijas un atļauju iegūšanas procedūras. Padomus šajā jautājumā iespējams iegūt oficiālajos Austrijas portālos www.usp.gv.athttp://investinaustria.at un www.bmf.gv.at, un https://finanzonline.bmf.gv.at.

Latvijas nepilsoņiem darbam Austrijā ir nepieciešama uzturēšanās atļauja un darba atļauja, ko apstiprina Austrijas nodarbinātības dienests saskaņā ar iekšējās kārtības noteikumiem.

Darba atļauja jāpiesaka, kad Austrijā ir atrasta vakantā vieta un darba devējs ir ar mieru kārtot formalitātes sakarā ar Jūsu pieņemšanu darbā.

Kvalificēti darbinieki var pretendēt tā sauktās darba meklētāja vīzas saņemšanai, kas tiek izsniegta uz 12 mēnešiem, pēc tam, kad ir atrasts piemērots darbs, noformējot sarkan-balt-sarkano karti (Rot-Weiß-Rot-Karte). Ja sešu mēnešu laikā darbs nav atrasts, atkārtoti darba meklētāja vīzu var saņemt pēc 12 mēnešiem.

Uzturēšanās un darba atļauju jautājumu risināšanai jāvēršas tuvākajā Austrijas pārstāvniecībā.

Austrijas vēstniecība Rīgā

Adrese: Alberta iela 13, (7.stāvs), Rīga, LV-1010, Latvija

Tālr.: (00 371) 672 161 25

e-pasts: lettland-ob@bmeia.gy.at

mājas lapa: www.bmeia.gv.at/botschaften-konsulate/suche-nach-oesterreichischen-vertretungen

Vīzas izsniedz Austrijas pārstāvniecības Ļubļanā, Bratislavā un Minhenē. Citviet saņemtie vīzu pieteikumi tiek pārsūtīti izskatīšanai uz kādu no šīm trim pārstāvniecībām.

Lai strādātu Austrijā, personai ir jābūt nodokļu maksātāja un sociālās apdrošināšanas numuriem.

Visiem iebraucējiem, kuri īrē vai ir nopirkuši īpašumu Austrijā, 3 dienu laikā ir jāreģistrējas vietējā Policijas Reģistrācijas centrā Austrijā: pilsētās – Meldeservice , lauku apvidū – Gemeindeamt, Vīnē - Magistratisches Bezirksamt . Reģistrācijai būs nepieciešams iesniegums (Meldezettel), pase, dzimšanas apliecība, jebkura cita reģistrācijas apliecība (ja tāda saņemta citā vietā). Jāatceras arī, ka reģistrācijas atjaunošana ir nepieciešama, ja Jūs pārvietojaties uz citu Austrijas zemi un maināt dzīvesvietu.

Svarīgi! Par reģistrācijas pienākuma neizpildi var tikt piemērots naudas sods.

Latvijas pilsoņiem, kuri vēlas uzturēties un strādāt Austrijā ilgāk par 3 mēnešiem, četru mēnešu laikā kopš ierašanās vietējā pašvaldībā ir jānoformē uzturēšanās apliecība (Anmeldebescheinigung). Pastāv iespēja pieprasīt ES pilsoņa apliecību (Lichtbildausweis für EWR-Bürger), kas kalpos arī kā personu apliecinošs dokuments.

Latvijas nepilsoņi drīkst brīvi iebraukt un uzturēties Austrijā līdz 3 mēnešiem. Ja plānotais uzturēšanās laiks pārsniedz 3 mēnešus, nepilsoņiem ir jānoformē uzturēšanās atļauja (Aufenthalstitel), kas jāpieprasa Austrijas vēstniecībā Rīgā pirms izbraukšanas no valsts.

Latvijas pilsoņa ģimenes locekļiem, kas paši nav pilsoņi, lai uzturētos un strādātu Austrijā ir jānoformē Savienības pilsoņa ģimenes locekļa uzturēšanās atļauja.

Plašāka informācija par uzturēšanās nosacījumiem, iebraucēju tiesībām un pienākumiem,  kā arī pieteikumu formas ir atrodamas:

www.bmi.gv.at Iekšlietu ministrija

www.wien.gv.at/verwaltung/einwanderung Vīnes oficiālais portāls

www.migration.gv.at – oficiālais valdības portāls par migrācijas jautājumiem

www.oesterreich.gv.at/themen/leben_in_oesterreich/leben_in_der_eu/Seite.2394001.html - oficiālais valdības portāls

Darba devēji parasti ir ieinteresēti saņemt CV un pieteikuma vēstules.

Pirms piesakāties uz vakanci, rūpīgi izlasiet darba aprakstu un izvērtējiet vai Jūsu darba pieredze, prasmes un kompetences atbilst vakancei.

Vislabāk sazināties un sūtīt pieteikumu konkrētam uzņēmuma pārstāvim, uzrunājot to vārdā. Atcerieties minēt iemeslu, kāpēc vēršaties šajā uzņēmumā, un pamatojiet savu pieteikumu, vairāk uzverot to, kā Jūs varētu būt noderīgi uzņēmumam nevis, ko Jūs iegūsiet vai varētu sasniegt, strādājot šajā uzņēmumā.

CV un pieteikuma vēstule ir jāiesniedz tādā valodā, kā tiek prasīts vakancē. CV optimālais apjoms ir 1 A4 formāta lapa, nav vēlams pārsniegt 2 lapu robežu.

CV noteikti ir jāatspoguļo personas dati, iegūtā izglītība un kvalifikācija, darba pieredze, darbā izmantojamās prasmes un personīgās īpašības, ir ieteicams pievienot CV savu fotogrāfiju.

CV sastādīšanai var lietot Eiropas standarta CV – „Europass CV”: www.europass.lv vai citu piemērotu formātu. 

Pieteikuma vēstuli būtu ieteicams sūtīt konkrētai kontaktpersonai, kas norādīta sludinājumā vai, ja nav norādīts, adresēt uzņēmuma Personāla vadītājam.

Pieteikumam pievieno arī izglītību un profesionālo kvalifikāciju apliecinošo dokumentu kopijas, ieskaitot kursu apliecību kopijas, kas apliecina profesionālo atbilstību.

Rekomendācijas vēstules parasti netiek pieprasītas, tomēr tās var pievienot pieteikumam, ja tās ir rakstītas vācu valodā un var raksturot Jūs kā atbilstošu darbinieku amatam, kuram vēlaties pieteikties.

  • Ja dodaties uz Austriju darba meklējumos vai komandējumā, tad Nacionālajā veselības dienestā noformējiet bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), lai Austrijā varētu saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību. Uzsākot darbu, veselības aprūpi nodrošina valsts, kurā persona strādā, un EVAK karti nepieciešams atgriezt Nacionālajam veselības dienestam.

Plašāka informācija: EVAK

  • Ja esat reģistrējušies Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) un dodaties uz Austriju darba meklējumos vai strādāt, informējiet par šiem plāniem savu nodarbinātības aģentu - NVA filiāļu kontakti.
  •  Noskaidrojiet vai darbam Austrijā Jūsu izvēlētajā profesijā ir nepieciešama diplomu un kvalifikācijas atzīšana. Ja Austrijā vēlēsieties strādāt reglamentētajā profesijā, tad diplomu un kvalifikācijas atzīšana ir obligāta.

To, vai Jūsu profesija Austrijā ir reglamentēta, varat pārbaudīt reglamentēto profesiju datubāzē http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regprof/.

Informācija par diplomu un kvalifikācijas atzīšanas procedūru: Austrijas NARIC

  • Ja dodaties strādāt uz Austriju, noskaidrojiet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā par turpmākajiem nosacījumiem ģimenes pabalstu saņemšanā.

Plašāka informācija: VSAA mājaslapā „Ģimenes pabalsti”.

  • Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā noformējiet U2 dokumentu, ja meklējot darbu Austrijā, vēlaties turpināt saņemt Latvijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu.

Plašāka informācija: VSAA mājaslapā: U2 dokuments

  •  Valsts ieņēmumu dienestā (VID) noskaidrojiet, kā nodokļu maksājumus un nodokļu saistības ietekmēs darbs Austrijā.

Plašāka informācija VID mājaslapā sadaļā Latvijas rezidenti ārvalstīs

VID informatīvais tālrunis 67120000.

Neaizmirstiet paņemt līdzi:

  • derīgu pasi, ID karti;
  • izglītības dokumentus un to tulkojumus vācu valodā (pēc nepieciešamības);
  • CV vācu valodā (pēc nepieciešamības);
  • pietiekamā apmērā iztikas līdzekļus dzīvošanai vai mājupceļam;
  • bankas norēķinu kartes;
  • dokumentu formāta fotogrāfijas;
  • autovadītāja apliecību.
  • Ja vēlaties saņemt palīdzību darba meklēšanā, reģistrējieties vietējā nodarbinātības dienestā www.ams.at.
  • Ja vēlaties turpināt saņemt Latvijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu, kamēr uzturaties un meklējat darbu Austrijā, septiņu dienu laikā pēc izbraukšanas no Latvijas reģistrējieties vietējā Austrijas Nodarbinātības dienestā, iesniedzot U2 dokumentu.
(Parūpējieties vēl esot Latvijā savlaicīgi noformēt U2 dokumentu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā U2 dokuments )
  • Reģistrējieties un saņemiet nodokļu maksātāja numuru attiecīgajā nodokļu centrā Austrijā (Finanzamt).

Uzsākot strādāt, pārliecinieties, vai darba devējs Austrijā ir nodevis ziņas par Jūsu nodarbinātību savā uzņēmumā Austrijas sociālās aizsardzības administrācijai.

  • 1 darba dienas laikā jāinformē savu NVA nodarbinātības aģentu par darba uzsākšanu, ja esat NVA reģistrēts bezdarbnieks vai darba meklētājs: www.nva.gov.lv.
  • Reģistrējieties vietējā pašvaldībā trīs dienu laikā, ja īrējat vai esat nopirkuši īpašumu Austrijā, un noformējiet uzturēšanās apliecību vai uzturēšanās atļauju, ja paliekat Austrijā ilgāk par 3 mēnešiem.
  • Jāpaziņo Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei savas dzīvesvietas adresi Austrijā, ja plānojat uzturēties vai atrodaties Austrijā ilgāk par trijiem mēnešiem, kā arī 30 dienu laikā jāpaziņo par ārvalsts dzīvesvietas adreses maiņu. Iesniegums par dzīvesvietas adresi ārvalstīs.

Mainot dzīvesvietu, personai ir jāpaziņo jaunā dzīvesvietas adrese ārvalstī. Atgriežoties Latvijā, personai ir jādeklarē dzīvesvieta Latvijā. 

Darba līgumu vēlams slēgt rakstveidā. Ja darba līgums netiek slēgts rakstveidā, tad darba devējam ir jānodrošina rakstiska vienošanās par veicamo darbu (Dienstzettel).

Izšķir šāda veida darba attiecības regulējošus līgumus:

  • darba līgums (Arbeitsvertrag)
  • pakalpojuma līgums (freier Dienstvertrag vai freier Arbeitsvertrag)
  • darbuzņēmuma jeb uzņēmuma līgums (Werkvertrag)

Pastāv nozaru koplīgumi (Kollektivverträge ), kuri var noteikt labvēlīgākus apstākļus un noteikumus attiecībā uz darba laiku, atalgojumu, piemaksām un citām sociālām garantijām.

Normālais darba laiks Austrijā ir 40 stundas nedēļā 8 stundas dienā. Daudzi koplīgumi kā normālu darba laiku ir noteikuši 38.5 stundas nedēļā.

Virsstundu darbs saskaņā ar Austrijas likumdošanu ir jāapmaksā papildus (50% piemaksa) vai jāatlīdzina ar brīvu laiku (1.5 stundas kredītpunkti par nostrādātu 1 stundu). Turklāt atalgojums par virsstundu darbu tiek aplikts ar ienākuma nodokli tikai daļēji.

Detalizētāka informācija par darba un atpūtas laiku Darba palātas mājas lapā: www.arbeiterkammer.at/beratung/arbeitundrecht/Arbeitszeit/index.html.

Minimālais apmaksātais ikgadējais atvaļinājums strādājošiem un mācekļiem ir 5 nedēļas jeb 30 kalendārās dienas jeb 25 darba dienas. Tiesības uz pilno atvaļinājumu iestājas pēc 6 nostrādātajiem mēnešiem. Līdz tam atvaļinājuma garums tiek rēķināts proporcionāli nostrādātajam laikam, piemēram, pēc 2,5 mēnešu darba Jums ir tiesības uz 5-6 atvaļinājuma dienām.

Valstī nav noteikta minimālā alga. Vairumā gadījumu algas apmērs tiek noteikts kolektīvajos darba līgumos. Austrijā pastāv 14 algu sistēma, kas papildus ikmēneša atalgojumam iekļauj Ziemassvētku un atvaļinājuma prēmijas algas apmērā katra. Jāatceras gan, ka šīs prēmijas nav noteiktas ar likumu, tāpēc saņemt tās varēs tikai tad, ja tas attiecīgi ir atrunāts koplīgumā vai darba līgumā.

Papildu informācija par atalgojumu Austrijā:

www.statistik.at/web_de/statistiken/soziales/personen-einkommen/jaehrliche_personen_einkommen/index.html 

www.arbeiterkammer.at/beratung/steuerundeinkommen/lohnundgehalt/index.html

http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutto-netto-rechner.html

Brošūras par darba tiesībām: www.arbeiterkammer.at/service/broschueren/arbeitundrecht/index.html 

Par darba tiesiskajiem pārkāpumiem ir jāziņo darbinieku pārstāvjiem, arodbiedrībai (Gewerkschaft) vai Darba palātai (Arbeiterkammer ).

Atbildīgā institūcija, kuras uzraudzībā ir darba tiesiskās attiecības, ir  Darba ministrijas sociālo lietu un patērētāju tiesību aizsardzības nodaļa www.arbeitsinspektion.gv.atwww.sozialministerium.at.

Darba devējs ir atbildīgs par nodokļu ieturēšanu un sociālo iemaksu veikšanu pirms algas izmaksas darbiniekam. Katru mēnesi ir jāsaņem arī rakstisks paziņojums par darba algas aprēķinu – algas lapiņa (Lohnzettel). Ja esat pašnodarbinātais, nodokļi un sociālās apdrošināšanas maksājumi ir jāveic patstāvīgi. Tie ir atkarīgi no ienākumu līmeņa un sociālās iemaksas arī no darbības veida, t.i., vai esat darbinieks, pašnodarbinātais, brīvmākslinieks utt.

Ienākuma nodokļa likmes ir 0 - 55%. Nodokļa likmes piemērošana ir atkarīga no ienākumu līmeņa. Piemēram, gada ienākumi līdz 11 000 eiro netiek aplikti ar nodokli.
Aizpildot gada ienākumu deklarāciju Austrijā (Arbeitnehmerveranlagung), ir iespējams atgūt pārmaksāto nodokļu daļu.

Sociālās apdrošināšanas iemaksas jāmaksā gan darbiniekiem, gan darba devējiem, izņemot nelaimes gadījumu apdrošināšanu, ko maksā tikai darba devēji.

Uz pārrobežu darbiniekiem attiecas virkne atsevišķu noteikumu.

Plašāka informācija par nodokļiem Austrijā ir atrodama:

www.bmf.gv.at  Finanšu ministrija

www.arbeiterkammer.at Darba palāta

https://www.oesterreich.gv.at/themen/steuern_und_finanzen/arbeitnehmerveranlagung/Seite.340000.html  Oficiālais valdības uzziņu portāls

www.bmf.gv.at/services/publikationen/das-steuerbuch.html - Nodokļu grāmata

Sociālā apdrošināšana ir obligāta visiem Austrijas iedzīvotājiem. Darba devējs ir atbildīgs par nodarbināto reģistrāciju sociālās apdrošināšanas vienveidīgā vai paplašinātā shēmā atkarībā no darbības veida un atalgojuma līmeņa. Pēc tam darbinieks saņem e-čipkarti, kas ir apdrošinātās personas identifikācijas karte, kura jāuzrāda arī veselības aprūpes iestādēs.

Sociālo iemaksu likmes sastāda aptuveni 38% (darba devēja un darba ņēmēja likmes kopā) no darba algas. Šie maksājumi tiek novirzīti veselības un dzīvības, kā arī bezdarba riska un pensijas apdrošināšanai.

Kad attiecināms, no algas tiek atvilkti arī maksājumi arodbiedrībai un baznīcas nodeva.

Plašāka informācija ir atrodama: www.sozialversicherung.at, www.sozialministerium.at  , www.svs.at

Vēlams atrast dzīvesvietu pirms došanās uz Austriju. Dzīvesvietas cenas ir atšķirīgas, un parasti tās ietekmē vieta, sabiedriskā transporta pieejamība, mājas un dzīvokļa stāvoklis u.c. Divistabu dzīvokļa vidējā īres maksa ir aptuveni ~750 eiro mēnesī. Lētāki dzīvokļi ir Bergenlandē, Karintijā un Štīrijā, dārgāki – Zalcburgā un Tirolē.

Austrijas licencēto nekustamā īpašuma aģentu apvienība www.ovi.at

Pirms nomas vai pirkuma līguma slēgšanas ieteicams konsultēties:

Īrnieku asociācijā (Mietervereinigung) www.mietervereinigung.at

Īrnieku aizsardzības asociācijā (Mieterschutzverband) www.mieterschutzverband.at 

Darba palātā (Arbeiterkammer) www.arbeiterkammer.at

Neaizmirstiet apmeklēt iestādes un izņemt visus dokumentus un izziņas, kas liecina par jūsu legālu nodarbinātību un saņemtajiem sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem Austrijā:

  • Austrijas nodokļu institūcijā vēlams saņemt dokumentus par valstī nostrādāto periodu un samaksāto ienākuma nodokli.

Svarīgi! Atcerieties nodokļu birojam paziņot par došanos prom no Austrijas un norādīt savu Latvijas dzīvesvietas adresi.

  • Austrijas sociālās apdrošināšanas birojā vēlams saņemt dokumentus vai izziņas par Austrijā saņemtajiem sociālās apdrošināšanas pabalstiem un šo pabalstu apmēru un izmaksas ilgumu, piemēram, par bērna kopšanas vai ģimenes pabalstu. Tāpat jāpaziņo kompetentajai iestādei, ka Jūs pārceļaties uz dzīvi Latvijā.
  • Austrijas Nodarbinātības dienestā (AMS) jāsaņem U2 dokuments, ja jums Austrijā ir piešķirts bezdarbnieka pabalsts un, dodoties darba meklējumos uz citu ES/EEZ valsti, piemēram, Latviju, vēlaties turpināt saņemt Austrijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu.

Svarīgi! Ja pēc nodarbinātības perioda beigām vēlaties pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu, tad pabalsts ir jāpieprasa pēdējā nodarbinātības valstī, t.i., Austrijā, reģistrējoties Austrijas Nodarbinātības dienestā (AMS).

  • Ja ģimenē ir bērni, pirms aizbraukšanas parūpējies par to, lai būtu sagatavoti visi nepieciešamie dokumenti, kas apliecina bērnu iegūto izglītību un veselības aprūpi.
  • Ja atgriežaties Latvijā, tad informējiet par to Austrijas institūcijas, kurās bijāt reģistrējušies vai norādījuši savu personīgo informāciju – banku, ceļu satiksmes direkciju, pastu, veselības pakalpojumu sniedzēju, komunālo pakalpojumu nodrošinātājus u.c. Tas palīdzēs izvairīties no iespējamiem pārpratumiem nākotnē.
  • Jādeklarē sava dzīvesvieta pašvaldībā, ja uzturēšanās ārvalstīs ir bijusi ilgāka par trijiem mēnešiem.

Elektroniski dzīvesvietu var deklarēt portālā www.latvija.lv, izmantojot PMLP e-pakalpojumu "Dzīvesvietas deklarācijas iesniegšana"

  • Septiņu dienu laikā jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā un jāiesniedz Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā U2 dokuments, ja meklējot darbu Latvijā vēlaties turpināt saņemt Austrijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu - www.nva.gov.lv , www.vsaa.gov.lv.
  • Jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā, ja vēlaties saņemt palīdzību darba atrašanā vai izmantot Aģentūras pakalpojumus - www.nva.gov.lv.
  • Jāiesniedz Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā U1 dokuments, ja ir nepieciešams apliecināt savu Austrijas nodarbinātības periodu. U1 dokuments būs noderīgs gadījumā, ja persona, kura atgriezusies Latvijā no citas ES / EEZ valsts vai Šveices, sākusi strādāt Latvijā un pēc kāda laika darbu zaudējusi. Izskatot personas iespējas saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā, tiks ņemts vērā personas apdrošināšanas periods gan Latvijā, gan citā dalībvalstī, t.i., apdrošināšanas periodi tiks summēti, lai izpildītu Latvijas nosacījumus pabalsta piešķiršanai.

Minētajā gadījumā U1 dokuments būs jāpieprasa no Austrijas Nodarbinātības dienesta (AMS)

  • Jāiesniedz Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā dokumenti vai izziņas par Austrijas piešķirtajiem bērna kopšanas vai ģimenes pabalstiem, ja turpmāk vēlaties pieteikties uz kādu no minētajiem pabalstiem Latvijā - www.vsaa.gov.lv.

Valsts pārvalde, saistītās institūcijas un iestādes

  • Latvijas vēstniecība Vīnē

Adrese: Stefan Esders Platz 4, A-1190 Wien, Österreich

E-pasts: embassy.austria@mfa.gov.lv

  • Austrijas vēstniecība Rīgā
www.bmeia.gv.at/botschaften-konsulate/suche-nach-oesterreichischen-vertretungen
  • Federālā Kanceleja

www.bundeskanzleramt.gv.at

  • Darba ministrijas sociālo lietu un patērētāju tiesību aizsardzības nodaļa (darba tiesisko attiecību uzraugošā institūcija)

www.arbeitsinspektion.gv.atwww.sozialministerium.at

  • Oficiālais valdības uzziņu portāls

www.oesterreich.gv.at

  • Ārlietu ministrija

www.bmeia.gv.at

  • Iekšlietu ministrija

www.bmi.gv.at

  • Finanšu ministrija

www.bmf.gv.at

  • Federālā Darba, sociālo lietu un patērētāju tiesību aizsardzības ministrija

www.sozialministerium.at

  •  Federālā ģimenes un jaunatnes lietu ministrija
www.bmfj.gv.at
  • Federālā zinātnes, pētniecības un ekonomikas ministrija

www.bmwfw.gv.at

  • Sociālā aizsardzība

www.sozialversicherung.at

  • Valsts nodarbinātības dienests

www.ams.at

  • Policija

www.polizei.gv.at

  • Informatīvs portāls iebraucējiem Austrijā

www.migration.gv.at/de (vācu un angļu val.)

  • Informācija jauniešiem
www.jugendinfo.at

Reglamentētās profesijas un kvalifikācijas atzīšana

  • Reglamentēto profesiju datu bāze

http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regprof

  • Profesionālās kvalifikācijas atzīšana Austrijā

www.berufsanerkennung.at

  • Nacionālais akadēmiskās informācijas centrs – Austrijas NARIC

roq (bmbwf.gv.at)

www.nostrifizierung.at

www.aais.at/Vorformular

Transports

  • Gaisa satiksme

www.viennaairport.com

www.innsbruck-airport.com

www.austrian.com

http://myholiday.austrian.com

www.staralliance.com

  • Trošu ceļš

www.seilbahnen.at

  • Dzelzceļa satiksme

www.oebb.at

  • Autobusu satiksme

www.postbus.at

www.richard.at

www.noevog.at  

  • Ūdens satiksme

http://www.schifffahrt.at/

Vispārēja informācija par Austriju

  • Oficiālais Austrijas tūrisma portāls

www.austria.info

  • Austrijas statistikas birojs

www.statistik.at

  • Austrijas biznesa portāls

ADVANTAGE AUSTRIA

Uz sākumu>>

Informācija šajā rakstā atjaunota 2024. gada 1. augustā

 

Informācija šajā rakstā atjaunota 2024. gada 1. augustā