Novada mājas lapa: www.ventspils.lv

Informācija par pilsētu

Ventspils atrodas Latvijas ziemeļrietumos pie Ventas upes ietekas Baltijas jūrā 189 km. no galvaspilsētas Rīgas.  Ventspils pilsētas teritorija aizņem 58 km2. Ventspilī ir divi ģeoloģiskie un ģeomorfoloģiskie dabas pieminekli – Staldzenes stāvkrasts un Dampeļu atsegums.

Šobrīd Ventspils ir viena no Latvijas 10 valstspilsētām, un tajā pārvaldi savas kompetences ietvaros realizē Ventspils valstspilsētas pašvaldība.

Pēc iedzīvotāju skaita Ventspils pilsēta ir sestā lielākā pilsēta Latvijā otrā lielākā pilsēta Kurzemes reģionā.

Datu avots: PMLP (Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās)

Bezdarbnieka deklarētā dzīves vieta (pilsēta)

Bezdarbnieku skaits

no tiem

Iedzīvotāju skaits kopā

Darbspējas vecumā

Bezdarba līmenis %

 

sievietes

personas ar invaliditāti

jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem

ilgstošie bezdarbnieki

personas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

pirmspensijas vecuma bezdarbnieki

 
 

Ventspils

738

402

90

60

59

6

102

36198

19694

3,7

 

Datu avots: Nodarbinātības valsts aģentūra  

Darba iespējas novadā

Nodarbinātība un darba iespējas

Ar Ventspils pilsētā  reģistrētajām vakancēm varat iepazīties Nodarbinātības valsts aģentūras CV un vakanču portālā https://cvvp.nva.gov.lv/

Pieprasītākās profesijas, reģistrētas 2024. gadā – ceha strādnieks; palīgstrādnieks; būvstrādnieks; remontstrādnieks; mazumtirdzniecības veikala pārdevējs; elektromontieris; metāla būvkonstrukciju montētājs.

Ekonomika un uzņēmējdarbības vide

Ventspils ekonomiku kopumā raksturo attīstības līmenis, kas atbilst Latvijā vidējam. To apliecina nedaudz zemāks bezdarba līmenis un aptuveni tāda pati vidējā bruto darba samaksa. Ventspils uzņēmējdarbības videi raksturīgas gan daudzveidīgas izglītības iespējas, kas sagatavo uzņēmēju vajadzībām atbilstošu darbaspēku, gan daudzveidīgs uzņēmējdarbības atbalsts inkubatora, atbalsta centra u.c. institūciju formā.  

Svarīgs Ventspils ekonomikas attīstības elements ir Ventspils brīvosta, kas pilsētā nodrošina uzņēmējdarbības infrastruktūru vai tās izveides iespējas un investīcijām labvēlīgu vidi.  Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (turpmāk – CSP) datiem 2022.gada beigās Ventspilī bija 2123 tirgus sektora ekonomiski aktīvi uzņēmumi (uzņēmumi, pašnodarbinātās personas, citi saimnieciskās darbības veicēji), kas ir par 5,6 % vairāk nekā 2021. gadā.

Ventspils pilsētā lielākais nodarbināto skaits ir apstrādes rūpniecības nozarē, kam seko transporta uzglabāšanas nozare. Savukārt, lielākais iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs ir Ventspils pilsētas transporta un uzglabāšanas nozare. Otra nozīmīgākā nozare pilsētā šajā aspektā ir apstrādes rūpniecība.

Saskaņā ar CSP provizoriskajiem datiem 93 % ekonomiski aktīvo uzņēmumu 2022.gadā Ventspils pilsētā nodarbināja līdz 9 cilvēkiem, 4 % uzņēmumu nodarbināja no 10 līdz 19 cilvēkiem, 2 % – no 20 līdz 49 cilvēkiem un 1% uzņēmumu nodarbināja 50 un vairāk cilvēku.

Ventspils pilsētā reģistrēto uzņēmumu saraksts pieejams ŠEIT.

Sadzīves apstākļi

Ventspili raksturo plašais zaļo teritoriju īpatsvars – parki, pļavas, meži un ūdeņi. Pilsēta izceļas ar sakoptu pilsētvidi, attīstītu infrastruktūru ikvienam pilsētas iedzīvotājam un viņa vajadzībām, kā arī ar plašo sabiedrisko pakalpojumu klāstu izglītībā, kultūrā, sportā, tūrismā, veselības aprūpē un sociālajā jomā.

Ventspils valstspilsētā darbojas 10 pirmsskolas izglītības iestādes, 9 vispārizglītojošās

dienas skolas (1 valsts ģimnāzija, 3 vidusskolas, 4 pamatskolas un 1 sākumskola), 4

profesionālās izglītības/ ievirzes skolas - Ventspils Tehnikums, Ventspils

Mūzikas vidusskola, Ventspils Mākslas skola un Ventspils Sporta skola “Spars”.

Valstspilsētā atrodas augstākās izglītības institūcija Ventspils Augstskola, kuru 1997.gadā izveidoja Ventspils pilsētas pašvaldība. Tās dibināšanas mērķis ir nodrošināt ventspilniekiem un visas Latvijas iedzīvotājiem augstākās izglītības pieejamību tuvu dzīvesvietai.

 Sports ir nozare, kurā Ventspils pašvaldība ievērojami izceļas starp citām pašvaldībām

– gan ar plašo iespēju piedāvājumu, gan ar augsto kvalitāti, gan arī ar sporta komandām

un sportistu popularitāti un sasniegumiem. Pilsētā dominējošie sporta veidi ir basketbols, futbols, vieglatlētika.

Ventspils valstspilsētai ir raksturīgs plašs kultūras pasākumu piedāvājums ar dažādiem

žanriem un mērķauditorijām (t.sk. nacionālajām minoritātēm). Tiek nodrošināta arī plaša profesionālās mākslas pieejamība, ko vēl vairāk veicina 2019.gadā atklātās koncertzāles “Latvija” darbība. Koncertzāles “Latvija” Lielajā zālē atrodas divi pasaules līmeņa, unikāli mūzikas instrumenti – manuālās akustiskās koncertērģeles un šobrīd pasaulē lielākās vertikālās koncertklavieres.

Veselības aprūpes pakalpojumus Ventspils valstspilsētā galvenokārt, nodrošina SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” (stacionārā aprūpe) un pašvaldības SIA “Ventspils poliklīnika” (ambulatorā aprūpe). Iedzīvotājiem papildus slimnīcas pakalpojumiem pieejami arī vairāki veselības aprūpes pakalpojumi: ģimenes ārstu prakses, zobārstniecības prakses, aptiekas un privātās ārstu prakses un ārstniecības iestādes.

Ventspils valstspilsētas Sociālais dienests nodrošina likumos paredzēto sociālo palīdzību, ilgstošās sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas un citus sociālos pakalpojumus, bet daļu sociālo pakalpojumu sniegšanu dažādām iedzīvotāju grupām deleģē nevalstiskajām organizācijām un citiem sociālajiem partneriem. Sociālās palīdzības funkciju nodrošina pašvaldības iestāde “Ventspils Sociālais dienests” un tās

struktūrvienības: Sociālās palīdzības nodaļa, Sociālā dienesta pieņemšanas punkts Pārventā un Ventspils sociālās aprūpes nams “Selga”. Kopumā Ventspils valstspilsētas pašvaldība pilsētas iedzīvotājiem nodrošina 40 dažādus sociālos pabalstus un 12 sociālos pakalpojumus.