Novada mājas lapa:

https://www.saldus.lv/

Saldus novads atrodas Latvijas dienvidrietumu daļā. Dienvidos tas robežojas ar Lietuvas Republiku, rietumos – ar Dienvidkurzemes un Kuldīgas novadiem, ziemeļu un ziemeļaustrumu daļā – ar Kuldīgas un Tukuma novadiem, austrumu un dienvidaustrumu daļā – ar Dobeles novadu.

No 2021. gada 1. jūlija Saldus novadu veido 19 pagasti un 2 pilsētas. Novadā apvienoti Blīdenes, Cieceres, Ezeres, Gaiķu, Jaunauces, Jaunlutriņu, Kursīšu, Lutriņu, Nīgrandes, Novadnieku, Pampāļu, Remtes, Rubas, Saldus, Šķēdes, Vadakstes, Zaņas, Zirņu, Zvārdes pagasti un Brocēnu un Saldus pilsētas. Novada platība ir 2179,9  km2, un tajā dzīvo 29613 iedzīvotāju (atbilstoši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem uz 01.01.2023).

Novada centrs – Saldus pilsēta, ir ērti sasniedzama no galvaspilsētas Rīgas un Kurzemes reģiona lielākajām pilsētām Liepājas un Ventspils  – novadu šķērso valsts galvenais autoceļš Rīga – Liepāja (A9). Attālums līdz Rīgai ir 120 km, līdz Liepājai – 100 km, līdz Ventspilij – 108 km. Savienojumus ar citiem Kurzemes reģiona attīstības centriem un novada iekšējās teritorijas savienojumus nodrošina valsts reģionālie un vietēji ceļi garumā, kā arī pašvaldības autoceļi.

Saldus novadā ir laba vides kvalitāte – plaši saglabājušās dabiskās lauku ainavas ar lauksaimniecībā izmantojamajām zemēm un mežiem, kas nodrošina labu gaisa kvalitāti un bioloģisko daudzveidību. Lielākās ūdenstilpes novadā ir Cieceres ezers, kura krastos atrodas Brocēnu pilsēta, Pakuļu ūdenskrātuve, kas atrodas Zirņu un Lutriņu pagastos. Saldus pilsētas robežās atrodas arī Saldus ezers. No Cieceres ezera iztek Cieceres upe, kas tek cauri arī Saldum. Saldus un Brocēnu pilsētas ir vienas no zaļākajām pilsētām Latvijā, kurām raksturīgi parki, skvēri un bagātīgi apstādījumi. Savukārt novada nomaļākajās vietās ir saglabājušās relatīvi neskartas dabas teritorijas un daudzveidīga lauku vide.

 Statistika par bezdarba līmeni Saldus novadā:

Bezdarbnieka deklarētā dzīves vieta (novads, pilsēta, pagasts)

Bezdarbnieku skaits

no tiem

Iedzīvotāju skaits kopā

Darbspējas vecumā

Bezdarba līmenis %

 

sievietes

personas ar invaliditāti

jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem

ilgstošie bezdarbnieki

personas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

pirmspensijas vecuma bezdarbnieki

 
 

Novads

634

365

76

61

61

18

97

 29613

 

 4.5

 

Pilsēta

236

132

24

24

26

8

37

16297

 

 3,9

 

Dati uz 2024.gada septembri

Darba iespējas novadā

Ar Saldus novadā  reģistrētajām vakancēm varat iepazīties Nodarbinātības valsts aģentūras CV un vakanču portālā https://cvvp.nva.gov.lv/ ;

Ekonomika un uzņēmējdarbības vide

gadā pēc Lursoft datiem dibināti 92 jauni uzņēmumi (IK – 2; biedrības – 13; Sabiedrība ar ierobežotu atbildību – 77), kuros kopā tiek nodarbināti 69 darbinieki. Populārākās nozares jaunajiem uzņēmumiem:

Populārākās nozares jaunajiem uzņēmumiem

2023. gadā pēc Lursoft datiem dibināti 92 jauni uzņēmumi

(IK – 2; biedrības – 13; Sabiedrība ar ierobežotu atbildību – 77), kuros kopā tiek nodarbināti 69 darbinieki.

Populārākās nozares jaunajiem uzņēmumiem:

2022. gads

Nozare Skaits
Elektroenerģijas ražošana 11
Mazumtirdzniecība pa pastu vai interneta veikalos 7
Dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecība 6
Automobiļu apkope un remonts 5
Taksometru pakalpojumi 4
Augkopība un lopkopība 3
Mežkopība un citas mežsaimniecības darbības 3
Restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi 3

2023. gads

Nozare Skaits
Mežizstrāde 4
Mežkopība un citas mežsaimniecības darbības 4
Taksometru pakalpojumi 4
Mazumtirdzniecība pa pastu vai interneta veikalos 3
Nekustamā īpašuma pārvaldīšana par atlīdzību vai uz līguma pamata 3
Restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi 3
Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana 3
Virtuves mēbeļu ražošana 3

Uzņēmumi ar lielāko iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumu Saldus novadā 2023. gadā (Lursoft dati uz 12.06.2024):

N.p.k. Uzņēmuma nosaukums IIN (tūkst., EUR) NACE koda atšifrējums Juridiskā adrese
1. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "VEČVAGARI M" 1018,73 Mežizstrāde Lutriņu pag.
2. Akciju sabiedrība "PATA Saldus" 836,45 Zāģēšana, ēvelēšana un impregnēšana Saldus
3. SIA SC GRUPA 533,58 Ceļu un maģistrāļu būvniecība Saldus
4. Akciju sabiedrība "PAMPĀĻI" 448,3 Jauktā lauksaimniecība (augkopība un lopkopība) Pampāļu pag.
5. Akciju sabiedrība "DELTA LV" 375,17 Kravu pārvadājumi pa autoceļiem Saldus

Sadzīves apstākļi

Saldus novadā darbojas: 1 sākumskola, 3 vidusskolas, 9 pamatskolas, 1 interešu izglītības iestāde, 3 profesionālās ievirzes skolas, 9 pirmsskolas izglītības iestādes. Pirmsskolas izglītības iestādēs strādāja 187 pedagogi. Vispārizglītojošās skolās – 514 pedagogi. Pirmsskolas izglītības programmas apguva 1351 vecuma bērns. Vispārizglītojošās skolās mācījās 3003 audzēkņi.

Pirmsskolas izglītības iestādes: Saldus pirmsskolas izglītības iestāde „Īkstīte”, „Zīlīte”, „Pasaciņa” un „Sienāzītis” (ar struktūrvienību Būtnāros, Zirņu pagastā), Lutriņu pirmsskolas izglītības iestāde „Kāpēcītis”, Nīgrandes pirmsskolas izglītības iestāde „Straumīte”, Saldus pagasta pirmsskolas izglītības iestāde „Graudiņš” (kas saskaņā ar Saldus novada domes lēmumiem ar 2023. gada 1. augustu uzsāka darbu kā Druvas vidusskolas pirmsskolas struktūrvienība), Brocēnu pirmsskolas izglītības iestāde „Mūsmājas“, Brocēnu pirmsskolas izglītības iestāde „Varavīksne“ un Saldus novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde „Punktiņi”.

Profesionālās ievirzes un interešu izglītības iestādes: Saldus Mākslas skola, Saldus Mūzikas skola, Saldus novada sporta skola un Saldus Bērnu un jaunatnes centrs.

Saldus Mūzikas skolā realizētas 17 profesionālās ievirzes izglītības programmas, 6 interešu izglītības programmas. Noorganizēti 3 starptautiskie izpildītāju konkursi, iegūtas godalgas valsts un starptautiska mēroga izpildītāju konkursos. 30 izglītojamie un pedagogi regulāri koncertē Lejaskurzemes kamerorķestra sastāvā.

 

Datu avoti:

Nodarbinātības valsts aģentūra

 Centrālās statistikas pārvalde

Saldu novada pašvaldība