Ikvienam ES pilsonim ir tiesības strādāt citā ES dalībvalstī ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi attiecas uz šīs valsts pilsoņiem. Vienas ES dalībvalsts pilsonim, kas strādā citā ES dalībvalstī, darba nosacījumu ziņā (piemēram, alga, atbrīvošana no darba un atjaunošana darbā) ir tiesības uz tieši tādu pašu attieksmi, kādu saņem viņa kolēģi, kas ir attiecīgās valsts pilsoņi.
Minimālais vecums, no kura persona drīkst strādāt, ir 16 gadi, un papildus tiek prasīta vismaz 10 gadu obligātā izglītība. Nepilngadīgie, kuri jau ir sasnieguši 15 gadu vecumu, bet vēl nav sasnieguši 16 gadu vecumu, var piekļūt apmācības praksei profesionālās kvalifikācijas iegūšanai.
Darba apstākļus regulē Nacionālie koplīgumi, kuri tiek pārskatīti katrus 3 gadus un darbojas katrā industriālā nozarē, sadarbojoties arodbiedrībām un darba devējiem.
Galvenie darba līgumu veidi:
- Pastāvīgie un uz noteiktu laiku noslēgti darba līgumi ar obligāto darba laiku, darba vietu un pienākumiem. Fiksētā darba līguma ilgums nedrīkst pārsniegt 36 mēnešus, ja vien koplīgumos nav noteikts citādi, un to var pagarināt tikai tad, ja līguma sākotnējais termiņš ir mazāks nekā 36 mēneši, maksimāli piecas reizes 36 mēnešu laikā.
- Ārštata (freelance) darba līgumi profesionāļiem, konsultantiem un profesionālajai darbībai, ar pilnīgu autonomiju attiecībā uz darba laiku un metodēm.
- Neregulārie pakalpojumi retākam darbam ar ierobežotu summu: katrs darba ņēmējs šajā režīmā var strādāt sasniedzot ne vairāk kā EUR 5000 neto kalendārajā gadā un ne vairāk kā EUR 2500 neto katram lietotājam. Neregulārus pakalpojumus piemēro tikai mikrouzņēmumi (uzņēmumi ar ne vairāk kā 5 pastāvīgajiem darbiniekiem) un valsts pārvaldes iestādes tikai īpašiem projektiem, kas rezervēti noteiktām kategorijām.
- Prakses iespējas neparedz darba līgumus, jo tā paredzēta izglītojošiem mērķiem. Tomēr uzņēmumi to bieži izmanto, lai darbiniekus integrētu darba tirgū. Maksimālais ilgums ir 6 mēneši (dažām kategorijām vairāk).
Darba devējam ir jāpiedāvā noslēgt rakstisku darba līgumu darbiniekam. Darba līgumā ir atrunāti visi darba nosacījumi.
Būtiskie darba līguma elementi ir:
- līgumslēdzēju pušu vienošanās par līguma saturu (sākuma datums, darba laiks, līguma nosacījumi, izmēģinājuma perioda ilgums, ja piemērojams, paziņošanas nosacījumi līguma izbeigšanas gadījumā, pamatalga, darba vieta, līgumslēdzēju pušu identitāte );
- pamatojums: ir jāatbilst likumam un jānosaka darba samaksa;
- priekšmets: jādefinē veicamā darbība, atsaucoties uz līgumu;
- forma: jābūt rakstveidā;
- ilgums: (norādot līguma izbeigšanos darbā uz noteiktu laiku).
Stažēšanās gadījumā nepieciešamā dokumentācija ir vienošanās starp projekta iesniedzēju un uzņēmēju (uzņēmumu), kā arī mācību projekts, kurā norādīts mācību saturs. Ja stažēšanās atrodas reģiona kontrolē, katrs reģions nosaka savus noteikumus un kārtību saskaņā ar nacionālo likumdošanu.
Darba līgums ir vienošanās starp darba devēju un darba ņēmēju, uz kuras pamata darbinieks veic darbu par atlīdzību no darba devēja. Itālijā tiešās darbā pieņemšanas sistēma attiecas uz jebkura veida darba attiecībām visiem privātajā sektorā strādājošajiem. Pirms (ne vēlāk kā iepriekšējā dienā) jauna darbinieka pieņemšanas darbā darba devējam jānosūta obligāts tiešsaistes paziņojums (CO) darba centram, kura apkaimē atrodas darba vieta. Šis paziņojums tiek nosūtīts arī Nodarbinātības un sociālās politikas ministrijas, Valsts sociālā nodrošinājuma institūta (INPS) un Nelaimes gadījumu apdrošināšanas darbā institūta (INAIL) inspekcijas birojiem. Unilav veidlapa netiek izmantota pašnodarbinātībai. Darba devējam ir arī jāiesniedz katram jaunpieņemtajam darbiniekam iepriekš minētā paziņojuma vai darba līguma kopija, tostarp informācija par atalgojumu un juridiskajiem nosacījumiem. Darba līgumu var grozīt, slēdzot darba koplīgumus vai arī darba devējs un darbinieks tikai likumā noteiktajos gadījumos.
Darba devējam ir jāsniedz pamatoti iemesli, ja darba vieta tiek pārcelta uz vairāk nekā 50 km.
Likumdošana par nodarbinātību Nacionālā ekonomikas un Nodarbinātības padomes mājas lapā: www.cnel.it/home
Darba un sociālās politikas ministrija - http://www.lavoro.gov.it/