Galvaspilsēta – Lisabona
Iedzīvotāju skaits valstī – 10,6 miljoni
Teritorija (ieskaitot Azoru salas un Madeiru) – 92, 391 km²
Eiropas Savienības dalībvalsts kopš 1986.gada
Valūta – eiro
Valsts valoda – portugāļu
Starptautiskais tālruņa kods 00 51
Galvaspilsēta – Lisabona
Iedzīvotāju skaits valstī – 10,6 miljoni
Teritorija (ieskaitot Azoru salas un Madeiru) – 92, 391 km²
Eiropas Savienības dalībvalsts kopš 1986.gada
Valūta – eiro
Valsts valoda – portugāļu
Starptautiskais tālruņa kods 00 51
Lai veiksmīgi atrastu darbu, Jums ir nepieciešamas portugāļu valodas zināšanas. Noderīgas var būt spāņu vai angļu valodas zināšanas.
Ieteicams darba meklēšanu uzsākt jau pirms Jūs dodaties uz Portugāli.
Galvenās darba meklēšanas iespējas:
Informācija par spēkā esošajiem noteikumiem attiecībā uz darba atļaujām un uzturēšanās atļaujām Latvijas nepilsoņiem darba nolūkos Portugālē: https://aima.gov.pt/
ES pilsoņiem ir tiesības brīvi uzturēties un meklēt darbu vai uzsākt uzņēmējdarbību Portugālē, bet, ja ir nodoms uzturēties valstī ilgāk kā 3 mēnešus, tad 30 dienu laikā pēc šī perioda beigām ir jāreģistrējas pašvaldībā, lai saņemtu Reģistrācijas sertifikātu. To var saņemt persona, kas strādā vai ir pašnodarbināta, vai kurai ir pietiekami iztikas līdzekļi, vai arī mācās, studē Portugālē.
Vairāk informāciju var atrast Portugāles valsts pakalpojumu portālā: https://eportugal.gov.pt/en/cidadaos-europeus-viajar-viver-e-fazer-negocios-em-portugal/viver-em-portugal/residir-em-portugal.
Pieteikuma vēstule pamatā ir jāraksta portugāļu valodā. Pieteikuma vēstules apjomam nevajadzētu pārsniegt 1-2 A4 formāta lapas. Bieži vien tiek pieņemtas arī e-pastā rakstītas pieteikuma vēstules.
CV sastādīšanai var lietot Eiropas standarta CV – „Europass CV”. Europass CV paraugi, CV veidlapas 31 valodā un ieteikumi CV sastādīšanai: http://www.europass.lv/
Darba pieteikumā jāiekļauj:
CV, tam jābūt sastādītam tā, lai darba devējs vēlētos pretendentu uzaicināt uz interviju. Tam ir jābūt kā mārketinga instrumentam, adaptētam konkrētai nozarei, kurā vēlaties strādāt. CV parasti sastāda apgrieztā hronoloģiskā secībā. Svarīgi iekļaut visu kursos un semināros iegūtos sertifikātus. Minot iepriekšējo darba pieredzi, jāuzskaita ne tikai darba devēji, bet arī darba pienākumi un atbildība. Diplomu kopijas un apmācību sertifikāti parasti tiek pievienoti pēc pieprasījuma.
Uzzini, vai ir nepieciešama izglītības dokumentu atzīšana!
Neaizmirstiet paņemt līdzi:
Ikvienam ES pilsonim ir tiesības strādāt citā ES dalībvalstī ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi attiecas uz šīs valsts pilsoņiem. Vienas ES dalībvalsts pilsonim, kas strādā citā ES dalībvalstī, darba nosacījumu ziņā (piemēram, alga, atbrīvošana no darba un atjaunošana darbā) ir tiesības uz tieši tādu pašu attieksmi, kādu saņem viņa kolēģi, kas ir attiecīgās valsts pilsoņi.
Portugālē ir jābūt noslēgtam rakstiskam darba līgumam (darba līgums uz noteiktu laiku, darba līgums uz īpaši neatrunātu laiku, piemēram, aizvietošanas laiks, projekta izpildes laiks u.tml., nepilna darba līgums un tā saucamais teledarba līgums), šis nosacījums neattiecas uz darba līgumu uz nenoteiktu laiku (nav laika limita)! Tajā jābūt iekļautai sekojošai informācijai: abu pušu vārdi, adreses, profesijas/ amati, veicamā darba apraksts, vienošanās par atalgojumu, darba uzsākšanas laiks, ja ir fiksēta laika līgums, tad arī līguma izbeigšanās laiks, darba vieta, darba stundas. Darba līgums tiek parakstīts divos eksemplāros.
Arī kolektīvie līgumi/ vienošanās ir populāri Portugālē.
Pārkāpumus attiecībā uz darba likumdošanu izskata Portugāles Darba Inspekcija www.act.gov.pt
Portugālē:
Informācija par uzņēmējdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanu Portugālē: https://eportugal.gov.pt/en/cidadaos-europeus-viajar-viver-e-fazer-negocios-em-portugal/iniciar-gerir-e-encerrar-um-negocio-em-portugal
Noderīga informācija pieejama:
http://www.act.gov.pt/ (Darba likumdošanas pārvalde)
http://www.cgtp.pt/ (Ģenerālā Portugāles darbinieku konfederācija)
http://www.ugt.pt/ (Ģenerālā darbinieku arodbiedrība).
Portugālē sociālās drošības sistēmu administrē valsts un tā attiecas uz visiem strādājošajiem, gan darba ņēmējiem, gan pašnodarbinātajiem. Gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem ir jāreģistrējas un jāveic maksājumi. Darba devējam ir jāpaziņo par katru darbinieku, kas uzsācis darbu atbildīgajām Portugāles institūcijām. Pēc reģistrācijas sociālās apdrošināšanas sistēmā persona saņem Sociālo garantiju saņēmēja karti.
Sociālās drošības iemaksas ir atkarīgas no profesijas un vecuma, kā arī no tā, vai tās veic darba ņēmējs, vai pašnodarbinātais.
Sociālo iemaksu apjoma sadalījums starp darba devēju un darba ņēmēju: darba devējs – 23,75% no algas; darbinieks – 11% no algas. Lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarēs darba ņēmēja likmes var būt arī zemākas.
http://www.seg-social.pt/ - informācija par sociālās drošības sistēmu
https://www.sns.gov.pt - informācija par veselības aprūpi
Kur meklēt dzīvesvietu?
http://www.visitportugal.com/ (Portugāles oficiālais tūrisma portāls)
http://www.apemip.pt/ (Portugāles nekustamo īpašumu aģentu asociācija)
http://www.pousadasjuventude.pt/ (jauniešu hosteļi Portugālē) u.c.
Jāapmeklē iestādes un jāpaņem visi dokumenti un izziņas, kas liecina par legālu nodarbinātību Portugālē:
Svarīgi!
Ja pēc nodarbinātības perioda beigām vēlaties pretendēt uz bezdarbnieku pabalstu, tad pabalsts ir jāpieprasa pēdējā nodarbinātības valstī, t.i., Portugālē!
Darba apstākļu pārvalde
Vispārēja informācija par Portugāli
Informācija šajā rakstā atjaunota 2024. gada augustā.