Zviedrijas sociālo apdrošināšanu galvenokārt finansē no darba devēju iemaksām, un tikai neliela daļa tiek segta ar individuālajām iemaksām. Sociālo apdrošināšanu administrē Försäkringskassan, un sīkāku informāciju par to atradīsiet - https://www.forsakringskassan.se/
Uz ikvienu, kas ir saņēmis uzturēšanās atļauju Zviedrijā, attiecas Nacionālā sociālās apdrošināšanas sistēma. Jums jābūt reģistrētam vietējā sociālās apdrošināšanas iestādē (Főrsakringskasse).
Zviedrijā vispārējā sociālā nodrošinājuma shēmā ir iekļautas šādas nozares:
- pabalsti sakarā ar nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām;
- vecuma un apgādnieka zaudējuma pensijas;
- ģimenes pabalsti un vecāku apdrošināšana.
Papildu apdrošināšanu iespējams veikt ar apdrošināšanas kompāniju starpniecību – to dažkārt piedāvā jūsu arodbiedrība.
Kādas izmaksas tiek segtas?
Vispārējais sociālās apdrošināšanas režīms ir obligāts, izņemot no ienākumiem atkarīgo bezdarba apdrošināšanas daļu. Sociālās apdrošināšanas sistēmā ietilpst apdrošināšanas, kuras ir atkarīgas no dzīvesvietas un kas paredz garantēto summu un pabalstus, un apdrošināšanas, kas attiecas uz nodarbinātību, nosedzot ienākumu zaudēšanu. Sistēma sedz visu to personu riskus, kurasdzīvo (deklarētā dzīves vieta) vai strādā Zviedrijā. Katra persona, kura apmetas uz dzīvi Zviedrijā, tiek uzskatīta kā šajā valstī dzīvojoša, ja var pieņemt, ka tās uzturēšanās ilgums valstī pārsniegs vienu gadu. Katra persona, kura dzīvo Zviedrijā, pametot valsti, tiek uzskatīta par Zviedrijas iedzīvotāju, ja ārzemēs pavadītais laika posms ir vienāds vai mazāks par vienu gadu. Zviedrijas sociālā nodrošinājuma sistēma izveidota, pamatojoties uz valsts apdrošināšanas principu. Tomēr aizsargāto cilvēku grupa nav definēta atbilstoši noteiktam sociālajam statusam, un starp darba ņēmējiem un pašnodarbinātām personām atšķirības nav. Tomēr pašnodarbinātām personām ir vispārīgās sistēmas sociālā aizsardzība.
Veselības apdrošināšanas sistēma - visi Zviedrijas iedzīvotāji ir apdrošināti nacionālās veselības apdrošināšanas sistēmas ietvaros. Par medicīnisko aprūpi un par uzturēšanos slimnīcā pacientam ir jāmaksā nodeva. Zviedrijā strādājošiem citu ES/EEZ valstu pilsoņiem ir tiesības uz tādu pašu aprūpi, kā tās rezidentiem. Jūs un Jūsu ģimenes locekļi, samaksājot pacienta nodevu, varat gūt vispārējo ārstu un stacionāro aprūpi, ar noteikumu, ka Jūs strādājat Zviedrijā, meklējat šeit darbu vai arī šeit ir Jūsu dzīvesvieta. Pakalpojumi, kas saistīti ar grūtniecību un bērnu veselības aprūpi, ir bez maksas. Visas personas, kurām patstāvīgā dzīves vieta ir Zviedrijā, ir pakļautas veselības apdrošināšanai, t.i. viņām ir tiesības uz pakalpojumiem, kas atkarīgi no dzīvesvietas. Visi Zviedrijas rezidenti, sākot ar mēnesi, kurā tiem ir pilni 16 dzīves gadi, automātiski tiek iekļauti reģionālajā sabiedriskajā apdrošināšanas sistēmā. Katrs, kas strādā Zviedrijā, ir apdrošināts attiecībā uz pakalpojumiem, kas attiecas uz nodarbinātību.
Bezdarba apdrošināšana
Bezdarba apdrošināšana Zviedrijā nav daļa no sociālās apdrošināšanas, ko pārvalda Försäkringskassan. Bezdarba apdrošināšana lielā mērā tiek finansēta no valsts līdzekļiem, tā ir Nodarbinātības ministrijas (Arbetsmarknadsdepartementet) kompetencē. Tā sastāv no divām daļām: pamata apdrošināšanas un brīvprātīgās apdrošināšanas, kas atkarīga no ienākumiem. Pamata apdrošināšana sedz personas,kuras sasniegušas vismaz 20 gadu vecumu un nav brīvprātīgi apdrošinātas. Brīvprātīgā un no ienākumiem atkarīga apdrošināšana ir pieejama pēc izvēles.
Ja jūs zaudējat darbu, zināmos apstākļos jums ir tiesības saņemt bezdarbnieka kompensāciju uz ienākumiem balstītas kompensācijas vai pamatsummas veidā. Lai saņemtu uz ienākumiem balstīto kompensāciju, jums ir jānostrādā:
- vismaz 60 darba stundas sešos no pēdējiem 12 mēnešiem vai vismaz 40 stundas kalendārajā mēnesī un kopumā 420 stundas sešu mēnešu laikā pēc kārtas pēdējo 12 mēnešu laikā.
Ja jūs neatbilstat nosacījumam par pievienošanos, bet atbilstat darba nosacījumam, jums ir tiesības saņemt pamatsummu sākot ar jūsu 20. dzimšanas dienu.
Pamata noteicošie (jebkuras sistēmas) bezdarbnieka pabalsta noteikumi ir šādi:
- jums jābūt bezdarbniekam;
- jums jābūt darbspējīgam;
- jums nodarbinātības aģentūrā jāreģistrējas kā darba meklētājam;
- jums jābūt gatavam uzņemties atbilstošu darbu;
- jums nodarbinātības aģentūrai jāpalīdz izstrādāt jūsu personīgo rīcības plānu;
- jums aktīvi jāmeklē piemērots darbs.
Plašāka informācija par bezdarba apdrošināšanu, bezdarbnieka pabalstu: https://www.sverigesakassor.se/om-so/in-english/
Ja jūs kļūstat bezdarbnieks, ir svarīgi reģistrēties Valsts nodarbinātības dienestā (Arbetsförmedlingen) savā pirmajā bezdarba dienā. Pieteikties bezdarba apdrošināšanas fonda pabalstiem var tikai par tām dienām, kad bijāt reģistrēts Valsts nodarbinātības dienestā kā darba meklētājs. Jums ir jāreģistrējas Valsts nodarbinātības dienestā pat tad, ja esat devies uz Zviedriju no citas ES/EEZ valsts vai Šveices, lai meklētu darbu ar U2 sertifikātu.
Pensija -Zviedrijas pensiju sistēma sastāv no trim daļām: valsts pensijas, darba devēja pensijas un jebkuriem jūsu pašu uzkrājumiem. Valsts pensija ir balstīta uz visiem jūsu ienākumiem Zviedrijā visa mūža garumā. Katru gadu strādājot un maksājot nodokļus, jūs nopelnāt savai valsts pensijai. Lielākā daļa cilvēku, kuri strādājuši Zviedrijā, saņem arī darba pensiju no sava darba devēja. Jūs varat arī privāti krāt savai pensijai bankā vai ar apdrošināšanas kompāniju starpniecību.
Zviedrijā nav noteikts pensionēšanās vecums. Sāciet plānot savu pensiju jau laikus, lai jums būtu laiks pārdomāt un izdarīt sev piemērotu izvēli. Jūsu ziņā ir izlemt, kādā vecumā vēlaties sākt izņemt visu valsts pensiju vai tās daļu, taču jūs to nevarat izdarīt agrāk kā 62 gadu vecumā. Jums ir tiesības strādāt līdz 68 gadu vecuma sasniegšanai. (spēkā no 2020. gada). Dažos gadījumos jūs varat strādāt ilgāk, ja jūs un jūsu darba devējs par to vienojas.
Plašāka informācija par pensijām - https://www.pensionsmyndigheten.se/forsta-din-pension