Galvaspilsēta - Varšava
Iedzīvotāju skaits valstī - 36,82 milj.
Teritorija – 312 685 km2
Eiropas Savienības dalībvalsts kopš 2004.gada
Valsts valoda – poļu valoda
Valūta – Polijas zlots
Starptautiskais tālruņa kods 00 48
Galvaspilsēta - Varšava
Iedzīvotāju skaits valstī - 36,82 milj.
Teritorija – 312 685 km2
Eiropas Savienības dalībvalsts kopš 2004.gada
Valsts valoda – poļu valoda
Valūta – Polijas zlots
Starptautiskais tālruņa kods 00 48
Sekmīgai darba atrašanai ir nepieciešamas poļu valodas zināšanas. Ieteicams darba meklēšanu uzsākt pirms došanās uz Poliju
Galvenās darba meklēšanas iespējas:
Polijas nodarbinātības dienestā reģistrētās vakances
Internets:
www.zielonalinia.gov.pl – Darba informācijas un konsultāciju dienests
https://eures.praca.gov.pl/ – Polijas EURES portāls
Privātās personāla atlases aģentūras
Firmām jābūt reģistrētam privāto darba aģentūru reģistrā, un tām jāsaņem licence darbiekārtošanas pakalpojumu sniegšanai. Šīs aģentūras nav tiesīgas pieprasīt maksu no darba meklētājiem par darbiekārtošanas pakalpojumiem. No personas var iekasēt maksu par izdevumiem, kas faktiski radušies no personas nosūtīšanas darbam ārzemēs (maksa par ceļa izdevumiem, vīzām, medicīniskajām pārbaudēm, dokumentu tulkošanu), ja tie tikuši atrunāti pakalpojumu līgumā. Darbiekārtošanas firmu sarakstu ir iespējams atrast Polijas nodarbinātības dienesta mājas lapā: https://psz.praca.gov.pl/ sadaļā "Rejestr agencji zatrudnienia" (nodarbinātības aģentūru reģistrs)- http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz.
Vairāk informācijas par darba atļauju saņemšanu:
Lai saņemtu informāciju par spēkā esošajiem noteikumiem uzturēšanās jautājumos Polijā, var sazināties ar Polijas Republikas Vēstniecību (http://ryga.msz.gov.pl/lv)
Adrese: Mednieku 6b, Rīga, Latvija
Telefons: (00 371) 67031500
CV paraugus un pieteikuma vēstules poļu valodā var atrast: https://psz.praca.gov.pl/, "Kā sagatavoties intervijai (darba pārrunām)?" ("Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?") vai arī Darba informācijas un konsultāciju dienesta mājas lapā: http://zielonalinia.gov.pl/CV-w-pigulce-Prosta-recepta-na-zatrudnienie-735
Ja vēlies strādāt Polijā, tad iepazīsties ar informāciju, ko būtu jāzina pirms doties peļņā uz ārzemēm Latvijas EURES mājas lapā un uzzini vairāk par dzīves un darba nosacījumiem Polijā:
Pēc nepieciešamības par došanos prom no Latvijas informējiet tās iestādes, kurās bijāt reģistrējušies vai norādījuši savu personīgo informāciju.
Ja esat reģistrējušies Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) un dodaties uz Poliju darba meklējumos vai strādāt, informējiet par šiem plāniem savu nodarbinātības aģentu. Kā arī atcerieties vienas darba dienas laikā paziņot NVA par darba uzsākšanu. Plašāka informācija: www.nva.gov.lv
Ja dodaties strādāt uz Poliju, noskaidrojiet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā par turpmākajiem nosacījumiem ģimenes pabalstu saņemšanā . Plašāka informācija: www.vsaa.gov.lv – sadaļā „Pakalpojumi Eiropas Savienība”.
Ja nepieciešams, paziņojiet Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par nodomu strādāt Polijā vai noskaidrojiet, kā nodokļu maksājumus un nodokļu saistības ietekmēs darbs Polijā.
Plašāka informācija VID mājas lapā: www.vid.gov.lv – sadaļā „Iedzīvotāju ienākuma nodoklis”
VID maksas informatīvais tālrunis 1898 (zvanot no Latvijas); (00 371) 67001898 (zvanot no ārvalstīm).
Ja vēlaties strādāt Polijā, jums, iespējams, vajadzēs panākt, lai oficiāli atzītu jūsu profesionālo kvalifikāciju. To, vai jūsu profesija Polijā ir reglamentēta, varat pārbaudīt reglamentēto profesiju datubāzē http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regprof/. Šī datubāze piedāvā ziņas, kuras profesijas ir reglamentētas, kurās valstīs un kādas iestādes tās reglamentējušas. Ja savu profesiju datubāzē neatrodat, varat sazināties ar Polijas ENIC- NARIC centru https://nawa.gov.pl/en
Neaizmirstiet paņemt līdzi:
Papildus informāciju var saņemt griežoties pie EURES konsultantiem Polijā www.eures.praca.gov.pl
Jāpaziņo Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei www.pmlp.gov.lv savas dzīvesvietas adrese Polijā triju mēnešu laikā pēc pārcelšanās uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs. Ārvalstu dzīvesvietu var reģistrēt arī elektroniski portālā www.latvija.lv izmantojot e-pakalpojumu: Iesniegums par dzīvesvietas adresi ārvalstīs. Mainot dzīvesvietu ārvalstīs, personai ir jāpaziņo jaunā dzīvesvietas adrese ārvalstīs. Atgriežoties Latvijā, personai ir jādeklarē dzīvesvieta Latvijā.
Ikvienam ES pilsonim ir tiesības strādāt citā ES dalībvalstī ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi attiecas uz šīs valsts pilsoņiem. Vienas ES dalībvalsts pilsonim, kas strādā citā ES dalībvalstī, darba nosacījumu ziņā (piemēram, alga, atbrīvošana no darba un atjaunošana darbā) ir tiesības uz tieši tādu pašu attieksmi, kādu saņem viņa kolēģi, kas ir attiecīgās valsts pilsoņi.
Ar Polijas darba likumu poļu valodā var iepazīties Polijas valsta darba inspekcijas mājas lapā: https://www.pip.gov.pl/dla-pracodawcow/porady-prawne/stosunek-pracy.
Vai Polijas tiešsaistes tiesību sistēmas datu bāzē:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19980210094
Atbildīgā iestāde, kuras kompetencē ir darba tiesiskās attiecības, ir Valsts darba inspekcija (National Labour Inspectorate (GIP)) www.pip.gov.pl.
Pašlaik Polijā nodokļi tiek dalīti trīs veidos:
- mantojuma un ziedojumu nodoklis,
- nodoklis par civiltiesību darījumiem,
- lauksaimniecības nodoklis,
- mežsaimniecības nodoklis,
- nekustamā īpašuma nodoklis,
- nodokļi par transporta līdzekļiem.
Nodokļu deklarāciju par gadu ir jāiesniedz uz attiecīgas veidlapas līdz nākamā gada 30. aprīlim nodokļu birojā, pēc dzīvesvietas.
Vairāk informācijas par nodokļu sistēmu Polijā atradīsiet Finanšu ministrijas mājas lapā:
https://www.gov.pl/web/finanse
Un nodokļu portālā: https://www.podatki.gov.pl/ un www.pit.pl
EURES portālā: https://eures.europa.eu/
ES pilsoņi ir pakļauti sociālajai apdrošināšanai Polijā ar tādiem pašiem nosacījumiem kā Polijas pilsoņi.
Sociālās apdrošināšanas iemaksas ir jāveic obligāti gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem, un tās ietur darba devējs no darba algas. Pašnodarbinātas personas šīs iemaksas veic patstāvīgi. Sociālās apdrošināšanas iemaksu apjoms ir sekojošs– iemaksu likme pensiju apdrošināšanai sastāda 19.52% un tās veic vienādās daļās darba devējs un darba ņēmējs. Invaliditātes pensiju iemaksu likme sastāda 8% (1,5%- atvilkta no darba ņēmēja, bet 6.5%- no darba devēja). Brīvprātīgās veselības apdrošināšanas likme (darba tiesiskajās attiecībās obligāta likme) 2.45% apmērā tiek atvilkta no darba ņēmēja algas, bet nelaimes gadījuma apdrošināšanas likme no 0,67% līdz 3,33%- no darba devēja. Tā pat darba devējam ir jāveic iemaksas darba fondā [Fundusz Pracy] (2.45%) un Garantētā darbinieku pabalstu fondā [Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych] (0.1%)un Solidaritātes fondā invalīdiem (0,15%).
Lai uzzinātu par savām sociālā nodrošinājuma tiesībām Polijā:
- apmeklējiet EK Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības mājas lapu, kurā publicēti sociālo tiesību pārskati par dažādām valstīm, ieskaitot Poliju: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=858&langId=lv;
- iepazīstieties ar pārskatu par savām sociālā nodrošinājuma tiesībām Polijā latviešu valodā;
- izpētiet MISSOC tabulas par ES/EEZ dalībvalstu sistēmām sociālās drošības u.c. jomās angļu, franču vai vācu valodā.
Vairāk informācijas:
Sociālās apdrošināšanas birojs www.zus.pl
Sociālās apdrošināšanas biroja Starptautisko pabalstu un ģimenes atbalsta departaments:
ul. Szamocka 3,5, 01-748 Warszawa
tālrunis.: (+48) 22 560-16-00
e-pasts: drz@zus.pl
Sociālās apdrošināšanas iemaksas: https://lang.zus.pl/en/finances/contributions
Dzīvokļa īres līgumu var noslēgt uz noteiktu laiku (un to nevar pārtraukt pirms termiņa beigām) vai uz nenoteiktu laiku (jānorāda termiņš).
Īres summa ir atkarīga no pilsētu, standarta un dzīvokļa platības. Visdārgākie dzīvokļi ir Varšavā un citās lielajās pilsētās -īres maksa (viena istaba) ~2,713 PLN (aptuveni 624 EUR mēnesī). Maksa par gāzi, elektrību, apkuri un ūdens piegāde nav iekļauta īres summā.
Laikrakstos var atrast dzīvokļu īres un pārdošana piedāvājumus: "Oferta", "Metro", "Gazeta Wyborcza" (avīzes pielikumā "nieruchomości").
Nekustamo īpašumu sludinājumi interneta portālos: https://www.oferty.net/ , https://gratka.pl/ ; https://www.nieruchomosci-online.pl/
Par došanos prom no Polijas atceries informēt visas tās iestādes, kurās biji reģistrējies vai norādījis savu personīgo informāciju, piemēram, iedzīvotāju reģistru, vietējo pašvaldību, nodarbinātības dienestu, banku, ceļu satiksmes direkciju, pastu, veselības pakalpojumu sniedzēju, komunālo pakalpojumu nodrošinātājus u.c. Tas palīdzēs izvairīties no iespējamiem pārpratumiem nākotnē.
Neaizmirstiet apmeklēt iestādes un izņemt visus dokumentus un izziņas, kas liecina par Jūsu legālu darbu Polijā:
Ja ārvalstī esi reģistrējies kā bezdarbnieks un, dodoties darba meklējumos uz Latviju, un esi saņēmis U2 dokumentu par bezdarbnieka pabalsta eksportu, tad ārvalsts nacionālajā veselības sistēmas administrācijā Tev būtu vērts pieprasīt arī S1 veidlapu. Tas ļaus saņemt garantētos visa veida veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā, un izmaksas par šiem pakalpojumiem tiks segtas no ārvalsts budžeta līdzekļiem. Ārvalsts nacionālajā veselības sistēmas administrācijā saņem Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), kas dod tiesības saņemt valsts garantēto neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību. EVAK var būt noderīga laikā, kamēr Latvijā nebūs uzsāktas darba attiecības, jo šajā periodā Tu joprojām paliec sociāli apdrošināts valstī, kur pēdējo reizi strādāji.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) Latvijā atgādina, ka bezdarbnieka pabalsts jāpieprasa tajā ES dalībvalstī, kurā Jūs pēdējo reizi bijāt nodarbināts.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informācija -
Ja ģimenē aug bērni, pirms aizbraukšanas parūpējies par to, lai būtu sagatavoti visi nepieciešamie dokumenti, kas apliecina bērnu iegūto izglītību, veselības aprūpi, kā arī saņemtās sociālās garantijas u.c. Tā pat jāpaziņo mītnes valsts kompetentajai iestādei (kas izmaksā ģimenes pabalstus), ka Jūsu pārceļaties uz dzīvi Latvijā. Ģimenes pabalstus maksās tā valsts, kurā ir nodarbināts bērna vecāks. Ja bērna vecāki ir nodarbināti katrs savā dalībvalstī, tad galvenā atbildība pabalstu izmaksā ir valstij, kurā dzīvo bērns. Atgriežoties Latvijā, būs jāiesniedz iesniegums pabalstu piešķiršanai VSAA. Plašāka informācija VSAA mājas lapā https://www.vsaa.gov.lv sadaļā “Ģimenes pabalsti ES”
Buklets “Strādāji ārvalstīs un plāno atgriezties Latvijā?” (izdots 2018.g.)
Info grafika “Strādāji ārvalstīs un plāno atgriezties Latvijā?” (izdots 2018.g.)
Iepazīsties ar remigrāciju saistītiem informatīvajiem rakstiem sadaļā Ja vēlies atgriezties Latvijā
no 1.marta līdz 1.jūnijam iesniedziet Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, ja Polijā esat guvis ienākumus. Latvijas rezidentiem, kuri guvuši algota darba ienākumus kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, tai skaitā Polijā, tie nav jādeklarē gada ienākumu deklarācijā. Papildus informācija: www.vid.gov.lv
reģistrējies pie ģimenes ārsta (ģimenes ārstu saraksts Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājas lapā (www.vmnvd.gov.lv)
Valsts institūcijas:
Polijas Finanšu ministrija
Polijas attīstības ministrija
Vispārējā informācija par Poliju
http://poland.pl - Informācijas portāls par Poliju
www.niepelnosprawni.pl - portāls cilvēkiem ar kustību traucējumiem
www.integracja.org – sabiedrības integrācijas mājas lapa
www.polska.lv - Polijas Informācijas Centrs Latvijā
www.poland.travel – Polijas tūrisma organizācija
http://eksports.liaa.gov.lv/noderigi/valstu-informacija/polija – Latvijas investīciju un attīstības aģentūras portāls
Informācija šajā rakstā atjaunota 2024. gada jūnijā