Bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu ir tādas pašas tiesības uz nodarbinātību un algu kā pārējiem Latvijas iedzīvotājiem. Lai uzturētu ģimeni, Latvijā parasti strādā gan vīrieši, gan sievietes.

Darba kultūra latvijā

Darba vietā darbiniekiem un vadībai jāizturas ar cieņu vienam pret otru neatkarīgi no ieņemamā amata, abpusēji ievērojot noslēgtā darba līguma nosacījumus. Darbinieku pienākums ir atbildīgi veikt līgumā noteikto darbu un ievērot vadītāju norādījumus, bet darba devēja — maksāt nolīgto darba samaksu un nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus.

Latvijas darbavietās ir nozīmīgi ievērot dotos solījumus, paveikt uzdevumus laikā un nekavēt plānoto tikšanos. Kavēšanās un vārda neturēšana tiek uzskatīta par nepieņemamu, un tādēļ varat arī zaudēt darbu.

Pirms darba attiecību sākšanas

Pirms darba attiecību sākšanas iepazīstieties ar uzņēmumu, kurā plānojat strādāt. To varat izdarīt, piemēram, iepazīstoties ar uzņēmuma tīmekļa vietni internetā vai parunājot ar cilvēkiem, kuri jau strādā šinī uzņēmumā. Ja Jums ir bezdarbnieka vai darba meklētāja statuss, izmantojiet iespēju iepazīties ar uzņēmumu, apmeklējot to kopā ar Nodarbinātības valsts aģentūras konsultantu.

Iepazīstieties ar Latvijā spēkā esošo darba tiesiskās attiecības regulējošo normatīvo aktu nosacījumiem, jo īpaši Darba likumu un Darba aizsardzības likumu, un pirms darba sākšanas izvaicājiet darba devēju par darba nosacījumiem un prasībām.

Darba likumdošanas pamatus Jums var izskaidrot NVA konsultants, ja esat reģistrēts bezdarbnieks vai darba meklētājs, vai Valsts darba inspekcijas konsultants.

Darba līgums

Pirms darba uzsākšanas noslēdziet darba līgumu. Pievērsiet īpašu uzmanību līguma saturam! Līgumā jābūt norādītai Jūsu darba vietai, amatam un darba pienākumiem, darba laikam, darba samaksai un tās izmaksas laikam. Uz tā jābūt gan Jūsu, gan darba devēja parakstam. Līgumu parakstiet divos eksemplāros, un vienu eksemplāru glabājiet pie sevis. Darba līgums slēdzams latviešu valodā. Ja Jūs pietiekamā līmenī nepārvaldāt latviešu valodu, darba devējam ir pienākums rakstveidā informēt Jūs Jums saprotamā valodā par darba līguma noteikumiem. Ja nesaprotat līguma nosacījumus vai tiem nepiekrītat, neparakstiet to.

Drošība un veselība darbā

Uzsākot strādāt jaunā darba vietā, darba devējam ir jāiepazīstina Jūs ar veicamo darbu, darba devēja apstiprinātajām instrukcijām un darba aizsardzības prasībām atbilstoši konkrētā darba veidam vai profesijai attiecīgajā darba vietā. Jums ir arī jāzina par darba vidē pastāvošajiem darba vides riskiem un pasākumiem to mazināšanai.

Ja atradīsiet darbu, izmantojot Nodarbinātības valsts aģentūras palīdzību, un pagaidām vēl nespējat patstāvīgi sazināties ar darba devēju latviešu vai kādā citā abpusēji saprotamā valodā, darba līguma noslēgšanas dienā un pirmajā darba dienā Jums būs nodrošināts tulks , lai Jūs varētu labāk saprast savus darba pienākumus un darba aizsardzības prasības.

Pirms darba uzsākšanas veiciet obligāto veselības pārbaudi, lai pārliecinātos, ka Jūsu veselības stāvoklis atbilst veicamajam darbam. Ievērojiet darba devēja noteiktās darba aizsardzības prasības, lai neradītu draudus savai vai trešo personu veselībai un drošībai!

Līdztiesība

Darbavietā jāievēro dzimumu un tautību līdztiesība. Pret sievietēm jāizturas ar cieņu, tāpat kā pret vīriešiem. Par vienādu darbu sievietes un vīrieši saņem vienādu atalgojumu. Vienlīdzīgai attieksmei jābūt kā pret ārzemniekiem, tā arī pret Latvijas iedzīvotājiem.

Dažādu uzdevumu došana darbiniekiem ar dažādu izglītības līmeni, darba pieredzi, prasmēm un valodu zināšanām nav uzskatāma par diskrimināciju.

Valodu zināšanas

Latviešu valodas zināšanas ir priekšrocība, meklējot darbu, taču Latvijas darba devēji bieži prasa arī angļu vai krievu valodas zināšanas. Esiet aktīvi un atvērti dažādām iespējām!

Minimālā alga

Latvijā ir noteikta minimālā alga, ko darba devējam ir jāmaksā darbiniekam par normālo darba laiku. Parasti tas ir 40 stundas nedēļā, bet atkarībā no Jūsu darbavietas, tas var nedaudz atšķirties. Minimālo algu parasti maksā par vienkāršu darbu, kura veikšanai nav nepieciešama augsta kvalifikācija un valodu zināšanas. Plānots, ka minimālā alga tiks paaugstināta arī turpmākajos gados.

Nodokļi

Latvijā jebkuram iedzīvotājam, kurš saņem algu par padarīto darbu, ir jāmaksā nodokļi. Algas nodoklis: 20 % – mēneša ienākumam līdz 1667 euro; 23 % – mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 euro.

Ja Jums ir bērni, varat saņemt nodokļu atvieglojumus. Tas nozīmē, ka Jums nodokļos būs jāsamaksā mazāka summa nekā tiem, kuriem bērnu nav. Nodokļu atvieglojumu apmērs ir atkarīgs no Jūsu algas lieluma un bērnu skaita ģimenē. Nodokļu atvieglojumus par bērniem var saņemt tikai viens no vecākiem.

Aktuālo informāciju par nodokļiem Latvijā varat iegūt Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļa vietnē latviešu un angļu valodā.

Atvaļinājums

Latvijā tiesības uz ikgadēju apmaksātu atvaļinājumu ir ikvienam darbiniekam. Ikgadējais atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par 4 kalendāra nedēļām.

Atvaļinājumu var sadalīt daļās, bet viena no daļām nedrīkst būt īsāka par 2 nedēļām.

Jums ir tiesības uz atvaļinājumu, ja pie darba devēja esat nepārtraukti nostrādājis ne mazāk kā 6 mēnešus. Par sev vēlamo atvaļinājuma laiku Jums jāvienojas ar darba devēju un kolēģiem. To piešķir ņemot vērā gan Jūsu, gan darba devēja intereses.

Slimība

Ja savas vai bērna (līdz 14 gadu vecumam) slimības dēļ nevarat ierasties darbā, Jums par to ir jāpaziņo darba devējam. Lai darba kavējums būtu attaisnots, nepieciešams ārsta apliecinājums, ka Jūs vai bērns esat saslimis. To sauc par darbnespējas lapu. Lai tādu iegūtu, Jums jādodas pie ārsta vai jāizsauc savs ģimenes ārsts mājas vizītē.

Ārstam pacients ir jāredz un jāpārliecinās, ka viņš nav spējīgs strādāt. Pirmā slimības diena ir tā, kurā ārsts pacientu ir izmeklējis, tāpēc ir svarīgi vērsties pie ārsta uzreiz. Ja saslimstat brīvdienā vai svētku dienā, kad savs ģimenes ārsts nestrādā, darbnespējas lapu varat saņemt pie dežūrārsta.

Ja esat nonācis slimnīcā, darbnespējas lapu pēc ārstēšanās beigām saņemsiet tur.

Lai cilvēkam slimības gadījumā kompensētu darbā negūtos ienākumus, tiek maksāts slimības pabalsts.

Par pirmajām 9 (vai 10, ja saslimšana, vai trauma notikusi darba vietā) slimošanas dienām saņemsiet slimības naudu, ko izmaksā darba devējs. Par pirmo slimošanas dienu atalgojumu nesaņemsiet. Atlīdzību par nākamajām slimošanas dienām darba devējs aprēķina no darbinieka vidējās izpeļņas.

No darbnespējas 10. vai 11.dienas līdz laikam, kamēr atgriežaties darbā, varat saņemt slimības pabalstu, ko izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Šo pabalstu var saņemt ne ilgāk kā 26 nedēļas, skaitot no darbnespējas pirmās dienas.

Nesaskaņas darbavietā

Ja Jums ir problēmas ar darba vadītāju, darba līguma nosacījumu izpildi vai darba apstākļiem un Jūs nevarat tās atrisināt sarunā ar darba devēju, vērsieties Valsts darba inspekcijā.

Konsultatīvie tālruņi: 67186522, 67186523
E-pasts: vdi@vdi.gov.lv
K.Valdemāra ielā 38 k-1, Rīga