26. un 27. jūnijā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Bauskas filiālē tikās Baltijas valstu nodarbinātības dienestu reģionālo filiāļu vadītāji. Pieredzes apmaiņas seminārā Igaunijas, Latvijas un Lietuvas nodarbinātības dienestu filiāļu vadītāji apsprieda jautājumus, kas saistīti ar bezdarbnieku, darba meklētāju un darbinieku vecumā virs 50 gadiem nodarbinātības veicināšanu.
NVA Klientu apkalpošanas vadības un attīstības nodaļas vadītāja Sabīna Dzerkale, atklājot pasākumu, uzsvēra: “Dažādām sociāli demogrāfiskām grupām bezdarba risks ir atšķirīgs.
Tiek uzskatīts, ka bezdarba riskam visvairāk pakļauti ir darba ņēmēji ar zemu izglītības līmeni un nepietiekamām prasmēm, personas ar invaliditāti, jaunieši un personas pirmspensijas vecumā.
Mainīgajā darba tirgū īpaši liela nozīme un sociāli ekonomiskā nepieciešamība ir paaugstināt darbaspēka vecumā virs 50 gadiem aktivitāti.
Svarīga ir nodarbinātības dienestu loma vecāka gadagājuma darba ņēmēju nodarbinātības veicināšanā un citu valstu praktiskās pieredzes un metožu iepazīšana. Pareizi organizēti un pozitīvi darba apstākļi labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību un palēnina priekšlaicīgu novecošanu. Pieredze rāda, ka vieglāk ir pārliecināt pieredzējušu darbinieku vecumā virs 50 gadiem palikt savā iepriekšējā darbā, nekā iekļaut viņu darba tirgū pēc darba attiecību pārtraukšanas”.
Seminārā piedalījās arī NVA īstenotā Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta “Atbalsts ilgākam darba mūžam”* vadītāja Mairita Mēnese. Viņa semināra dalībniekus iepazīstināja ar projekta ideju un aktivitātēm. Kolēģus no Lietuvas un Igaunijas īpaši ieinteresēja kārtība, kādā projekta ietvaros notiek sadarbība ar darba devējiem nodarbināto personu vecumā virs 50 gadiem atbalstam. Iepazīstinot ar Latvijas pieredzi, NVA Bauskas filiāles vadītāja Igunda Bēmane akcentēja filiāļu vadītāju lomu nodarbinātības veicināšanā klientiem vecuma grupā 50 gadi un vairāk: “Vecāka gada gājuma cilvēku integrācija darba tirgū nozīmē intensīvu sadarbību ar darba devējiem, sociālajiem dienestiem un atsevišķos gadījumos – individuālu pieeju darba meklētāju motivācijas palielināšanai”.
Diskusiju laikā semināra dalībnieki vairākkārt uzsvēra, ka sabiedrībā pastāv stereotipi par darbiniekiem vecumā virs 50 gadiem. Šie stereotipi rada maldīgus priekšstatus par vecāka gadagājuma darbinieku motivāciju, spējām, zināšanām un var būtiski ietekmēt darba devēja lēmumu pieņemšanu, tāpēc svarīgi ir veidot informatīvas kampaņas, seminārus, informatīvās dienas un cita veida pasākumus, kas varētu mainīt sabiedrisko domu. Igaunijas kolēģi atzinīgi novērtēja NVA veikumu, mērķtiecīgi virzoties uz sabiedrības attieksmes maiņu par labu darbiniekiem vecumā virs 50 gadiem. ____________________
Uzziņa: NVA sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS) uzsākusi Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta “Atbalsts ilgākam darba mūžam” īstenošanu. Reģionos notikuši jau vairāki informatīvi pasākumi un praktiskie semināri darba devēju un sabiedrības izpratnes veidošanai par nodarbināto vecumā virs 50 gadiem profesionālo potenciālu un iespējām.
Projekts paredz veikt darba vides un cilvēkresursu iespēju izvērtējumu darbavietās, nosakot darba organizācijas piemērotību gados vecāko darbinieku potenciāla izmantošanai, būs atbalsts uzņēmumiem esošās vai jaunās darbavietas pielāgošanai, lai nodrošinātu nodarbinātā veselības stāvoklim atbilstošu darba vidi, savukārt lai novērtētu darbinieka vecumā virs 50 gadiem veselības stāvokli, paredzēts noteikt profesionālo piemērotību un veselības stāvoklim atbilstošāku darbu.
Gados vecākiem cilvēkiem tiks piedāvātas iespējas apgūt papildu prasmes darba turpināšanai esošajā vai citā amatā, kas būtu piemērots nodarbinātā veselības stāvoklim. Detalizētāka informācija par projektu atrodama NVA tīmekļvietnes sadaļā “ESF PROJEKTI (2014. - 2020. gads)”