Jaunumi
Foto

Berlīnē norisinājās Eiropas Savienības valstu nodarbinātības dienestu pieredzes apmaiņas seminārs “Atbalsts Ukrainas civiliedzīvotājiem”. Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) Berlīnē pārstāvēja Darba tirgus departamenta direktore Eva Lossane un Darba tirgus departamenta Karjeras un darba meklēšanas atbalsta nodaļas vecākā eksperte Alise Apsīte.

Vācijas, Zviedrijas, Ungārijas, Slovēnijas, Īrijas, Latvijas, Rumānijas un Norvēģijas nodarbinātības dienestu pārstāvji dalījās pieredzē, kas gūta, sniedzot atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri Eiropas valstīs meklē patvērumu no kara. Uzmanības centrā bija aktuālā situācija Ukrainas civiliedzīvotāju nodarbinātības atbalsta jomā patvēruma valstīs, nodarbinātības dienestu uzdevumi, izaicinājumi un risinājumi. Vācijas un Zviedrijas nodarbinātības dienesti, kas ir uzkrājuši bagātu pieredzi atbalsta sniegšanā bēgļiem,  seminārā prezentēja savu praksi, salīdzinot Krievijas iebrukuma Ukrainā izraisīto situāciju ar 2015.gadā Sīrijas bēgļu uzņemšanu Eiropas valstīs.

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam Vācijas nodarbinātības dienests ir izveidojis organizācijas iekšējās komunikācijas darba grupu, un Ukrainas civiliedzīvotājiem ir pieejams plašs pakalpojumu klāsts. Piemēram, vienā no 12 Berlīnes darba meklēšanas centriem darbojas specializēta Ukrainas civiliedzīvotāju apkalpošanas komanda.

Pagaidu aizsardzības statusam reģistrētie Ukrainas civiliedzīvotāji Eiropas valstīs (uz 2022.gada septembra vidus)

Valsts

     Skaits

Polija

Vācija                      

Čehija                     

Itālija                      

Spānija                   

Bulgārija                

Francija                 

Slovākija                  

Austrija                    

Nīderlande              

Lietuva                     

Rumānija                 

Beļģija                      

Īrija                           

Portugāle                

Zviedrija                   

Latvija                     

Somija                     

Igaunija                  

Dānija                     

Ungārija                  

Norvēģija                

Slovenia                    

1 379 470

    655 800

    431 285

    153 664

    141 846

    133 775

    101 369

      93 188

      81 261

      76 660

      65 369

      64 533

      54 457

      50 423

      49 623

      45 128

      39 954

      38 588

      34 490

      32 556

      29 170

      26 669

        7 604

Eiropas Savienības valstīs aizsardzības statusu ieguvušo Ukrainas civiliedzīvotāju statistiskais portrets liecina, ka vairāk nekā 80% Ukrainas kara bēgļu ir sievietes, 60% no tām ir  ar bērniem. Vairāk nekā 80% Ukrainas kara bēgļu ir augstākā izglītība, katram ceturtajām – profesionālā izglītība, 90% bija nodarbināti vai pašnodarbināti, vairumam profesionālā pieredze iegūta pakalpojumu jomā (IKT, finanses un apdrošināšana, izglītība, veselība un sociālais darbs) un ar tirdzniecību saistītās nozarēs. Daudzi pieļauj iespēju drīzumā atgriezties Ukrainā.

Apkalpojot Ukrainas kara bēgļus, jāņem vērā viņu migrācijas piespiedu raksturs un traumatiskā pieredze. Pagaidu aizsardzības statusu ieguvušajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem patvēruma valstīs ir operatīvi jānodrošina pagaidu piekļuve darba tirgum, mājoklim, veselības aprūpei, sociālai aizsardzībai, prasmju pilnveidei, bērnu izglītībai, jāievēro tiesības uz brīvu pārvietošanos visā ES teritorijā. Aktuāls ir arī darba ar elastīgu režīmu un attālināta darba iespēju piedāvājums. 

Ir jāpilnveido un jāpaplašina informācijas pieejamība gan par nodarbinātības dienestu atbalstu un pakalpojumiem, gan par iekļaušanai darba tirgū nepieciešamo izglītību, kvalifikāciju, prasmēm un to apguves vai pilnveidošanas iespējām. Nodarbinātības dienestu informācijas pieejamība un operatīva darba meklēšanas atbalsta nodrošināšana Ukrainas civiliedzīvotājiem mazinās nedeklarētas nodarbinātības un ekspluatācijas riskus.

Seminārā tika diskutēts arī par profesionālas kvalifikācijas savstarpējas atzīšanas sistēmas nepieciešamību, jo Ukrainas civiliedzīvotājiem nepieciešama ātra prasmju un kvalifikācijas atzīšana. Piemēram, Īrijā un Zviedrijā ir pieejams e-rīks, kas ļauj prognozēt citās valstīs iegūtas izglītības un profesionālās kvalifikācijas pielīdzināšanas iespējas.

Efektīva palīdzība Ukrainas civiliedzīvotājiem iespējama ciešā saziņā un sadarbībā ar citām iesaistītajām valsts un pašvaldības iestādēm, darba devējiem, nevalstiskām organizācijām un citiem sociālajiem partneriem. Eiropas nodarbinātības dienestu izaicinājumi – mērķēta starpiestāžu sadarbība; informācijas un karjeras atbalsta pakalpojumu pilnveide; prasmju novērtēšanas un kvalifikāciju atzīšanas procesa paātrināšana; integrācijas, apmācības un kvalifikācijas pasākumu paplašināšana; reģistrēšanas un pakalpojumu pieejamības procedūru vienkāršošana; īpašu konsultantu vai konsultantu komandas piesaiste u.c.

Uzziņai: Līdz 2022.gada 17.oktobrim NVA atbalstam darba meklēšanā reģistrējušies 14 136 Ukrainas civiliedzīvotāji, no tiem 3 016 piešķirts bezdarbnieka statuss, bet 19 – darba meklētāja statuss.

Lai saņemtu NVA atbalstu darba meklēšanā, Ukrainas civiliedzīvotājiem nav obligāti jāreģistrējas NVA bezdarbnieka vai darba meklētāja statusā, bet ja Ukrainas civiliedzīvotājs vēlas iegūt bezdarbnieka vai darba meklētāja statusu, tad viņš var reģistrēties NVA bezdarbnieka vai darba meklētāja statusā un turpināt sadarbību ar NVA kā reģistrēts klients.

Visaktīvāk bezdarbnieka vai darba meklētāja statusā NVA reģistrētie Ukrainas civiliedzīvotāji piesakās latviešu valodas mācībām. Bezdarbnieka statusā NVA reģistrētie Ukrainas civiliedzīvotāji piedalās arī Algu subsīdiju atbalsta pasākumā, praktiskajā apmācībā pie darba devējiem, Darbam noderīgu iemaņu attīstības pasākumā ESF projekta "Subsidētās darbavietas bezdarbniekiem" ietvaros, saņem reģionālās mobilitātes atbalstu nodarbinātām personām, ja darbs ir atrasts attālāk no dzīves vietas, un iesaistās citos NVA pasākumos.

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā Ukrainas bēgļiem ir noteiktas atvieglotas prasības dažādu pakalpojumu saņemšanai Latvijā, tostarp nodarbinātības jomā. Darba attiecību uzsākšanai Latvijā ir nepieciešama ilgtermiņa vīza ar tiesībām uz nodarbinātību. Lai nodrošinātu tiesības nekavējoties uzsākt darbu, ir noteikts, ka Ukrainas iedzīvotājiem, kuriem Ukrainā izsniegts ceļošanas dokuments, ir tiesības uzsākt darba tiesiskās attiecības arī bez ilgtermiņa vīzas ar tiesībām uz nodarbinātību saņemšanas, taču ne ilgāk kā 30 dienas. Šādā gadījumā Ukrainas iedzīvotājam, kurš sācis strādāt, ir pienākums ne vēlāk kā 10 dienu laikā iesniegt pieteikumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vīzas ar tiesībām uz nodarbinātību saņemšanai.

Ukrainas civiliedzīvotāji NVA atbalstu var saņemt jebkurā NVA klientu apkalpošanas vietā visā Latvijā, kā arī NVA darbinieki klientus apkalpo specializētajā Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem Amatu ielā 4, Vecrīgā.

Vairāk par NVA atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem lasiet NVA vietnes sadaļā Ukrainas civiliedzīvotāju nodarbinātība. Informācija pieejama latviešu un ukraiņu valodā.