- ir redzami vairāki jauni virzieni, kas līdz šim sociālajā politikā bijuši maz attīstīti, piemēram, motivācijas programmas, mentorings, sabalansēta un pārdomāta kvotu sistēma, prevencijas pasākumi, lai cilvēki neizkristu no darba tirgus; ir svarīgi parādīt valsts pārvaldi kā paraugu cilvēku ar invaliditātes nodarbināšanā;
- pieejamie dati liecina, ka esošie nodarbinātības atbalsta pasākumi, kas palīdz cilvēkiem ar invaliditāti iekļauties darba tirgū, ir salīdzinoši efektīvi, taču redzamas arī iespējas pilnveidei.
Publicēts: 12.01.2017.
Latvijas Republikas tiesībsargs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” šī gada 29. novembrī rīkoja konferenci par darba tirgus pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti. Konferences ietvaros cilvēki dalījās savos pieredzes stāstos par nodarbinātības iespējām Latvijā, valsts nodarbinātības politikas veidotāji un īstenotāji informēja par esošo un plānoto šajā jomā, kā arī tika prezentētas praktiskas vadlīnijas darba devējiem par darba vides pielāgošanu. Saskaņā ar tiesībsarga veiktās darba devēju aptaujas rezultātiem divas trešdaļas darba devēju uzskata, ka cilvēki ar invaliditāti ir tādi paši darbinieki kā citi, pat vēl vairāk - atzīst, ka tie ir labi un profesionāli darbinieki, un labprāt darbā pieņemtu šādus ļaudis arī turpmāk. Attiecībā uz kavējošiem faktoriem personu ar invaliditāti nodarbinātībā – 60% darba devēju norāda, ka tiesību normas ir smagnējas un par maz atbalsta darba vietas pielāgošanā, kas neveicina motivāciju nodarbināt darbinieku ar invaliditāti. Uzklausot atbildīgas valsts institūcijas, secināms, ka: