NVA direktore Evita Simsone piedalījās Francijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē rīkotajā konferencē “Ekonomiskās iekļaušanas politika kā risinājums atveseļošanās izaicinājumiem”.
Tautsaimniecības atveseļošanās, zaļā ekonomika un digitalizācija ievieš dziļas un paliekošas izmaiņas darba tirgū, un tas var apgrūtināt visneaizsargātāko iedzīvotāju nodarbinātību. 2021.gada martā publicētās Eirobarometra aptaujas dati liecina, ka 88% Eiropas iedzīvotāju uzskata, ka ir ļoti svarīgi nodrošināt sociālās tiesības un it īpaši to iekļaujošo dimensiju. Eiropas Komisija pēdējos gados aizvien lielāku uzsvaru liek uz sociāli atbildīgu Eiropu, to paredz gan Eiropas sociālo tiesību pīlārs, gan rīcības plāns tā īstenošanai. Līdz 2030. gadam vismaz par 15 miljoniem jāsamazina nabadzībā vai sociālajā atstumtībā dzīvojošo cilvēku skaits un darba tirgū jāintegrē 75% pieaugušo vecumā no 20 līdz 64 gadiem.
Konference “Ekonomiskās iekļaušanas politika kā risinājums atveseļošanās izaicinājumiem” tika rīkota, lai apspriestu iekļaujošās politikas un visneaizsargātāko iedzīvotāju nodarbinātības veicināšanas labāko praksi un pieredzi. Tika prezentēta Francijas, Zviedrijas un Čehijas pieredze ar konkrētiem piemēriem, kā praktiski tiek īstenota sociālās Eiropas ideja. Konferences dalībnieki ir Eiropas Darba un sociālo tiesību komisārs Nikolā Šmits, Francijas ekonomikas integrācijas ministre Brižita Klinkerte, Zviedrijas nodarbinātības un dzimumu līdztiesības ministrijas valsts sekretārs Rodžers Mertviks un daudzas citas Eiropas Savienības amatpersonas.
Konferences laikā norisinājās divas tematiskas apaļā galda diskusijas, tika meklētas atbildes uz jautājumiem: “Kā vislabāk atbalstīt iedzīvotāju grupas, kurām ir visgrūtāk iekļauties darba tigū?” un “Kā iekļaušanas procesā palielināt iedzīvotāju nodarbinātības iespējas un ļaut viņiem izmantot ekonomikas atveseļošanās sniegtās iespējas?”
NVA direktore Evita Simsone diskusijas dalībniekus informēja, ka NVA savā darbā saskaras ar dažādiem šķēršļiem, kas nelabvēlīgākā situācijā esošajiem bezdarbniekiem traucē iekļauties darba tirgū: gan prasmju neatbilstība mūsdienu darba tirgus prasībām, gan sociālie faktori, tostarp brīvo darbavietu trūkums dzīves vietas tuvumā, mobilitātes grūtības, dzīves veids, veselības stāvoklis, arī atkarības. Lai risinātu iedzīvotāju nodarbinātību kavējošās sociālās problēmas, NVA darbojas kopā ar sadarbības partneriem – darba devējiem, pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām, ārstniecības iestādēm, sniedz reģionālās mobilitātes atbalstu, kopā ar darba devējiem veido un piedāvā bezdarbniekiem valsts subsidētās darbavietas.
Lai veicinātu cilvēku ar invaliditāti nodarbinātību, sadarbojamies gan ar darba devējiem, gan ar nevalstiskām organizācijām, kuras pārstāv personu ar invaliditāti intereses, veidojam valsts subsidētās darbavietas, ik gadu rīkojam īpašu darba devēju un darba meklētāju ar invaliditāti satikšanās akciju “Atvērto durvju dienas personām ar invaliditāti uzņēmumos”, vairāku NVA mācību un nodarbinātības pasākumu ietvaros piedāvājam ergoterapeita, surdotulka, atbalsta personas pakalpojumu.
Lai nodrošinātu prasmju apguvi atbilstoši pieprasījumam darba tirgū, NVA piedāvā plašu mācību pasākumu klāstu – profesionālo apmācību, neformālo izglītību, tālmācību, apmācību pie darba devējiem un pēc darba devēju pieprasījuma, bet no 2020.gada piedāvā arī iespēju attālināti mācīties starptautiskajās atvērto tiešsaistes kursu platformās, apgūstot prasmes tādās jomās kā uzņēmējdarbība, datorzinības, datu zinātne, informācijas tehnoloģijas, profesionālās ievirzes svešvalodas, pārvaldība, kā arī caurviju prasmes. NVA aktīvi iesaistās dažādu partnerību veidošanā, piemēram, digitālo prasmju apguves iespēju paplašināšanā sadarbojoties ar uzņēmumu Google, Latvijas Informācijas un Komunikācijas tehnoloģijas asociāciju (LIKTA) un Women 4IT.