2024. gada jūlija sākumā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) uzskaitē bija 3 124 bezdarbnieka statusā reģistrētie jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem, kas ir 6,9% no bezdarbnieka statusā reģistrēto klientu kopskaita. 1 729 (55,3%) bija sievietes, bet 1 395 (44,7%) - vīrieši.
NVA reģistrēto jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem izglītības līmenis ir dažāds: 40,8% jauniešu ir vispārējā vidējā izglītība, 22,9% - profesionālā izglītība, 21,2% - pamatizglītība, 10,3% - augstākā izglītība. 2% jauniešu bezdarbnieku izglītības līmenis ir zemāks par pamatizglītību.
Tie NVA reģistrētie jaunieši, kuri pirms bezdarba perioda bija nodarbināti, vislielākā skaitā bija strādājuši tādās profesijās kā pārdevēji, palīgstrādnieki, klientu apkalpošanas speciālisti, viesmīļi un pavāri.
77,4% NVA reģistrēto jauniešu bezdarba periods ir līdz sešiem mēnešiem, kas norāda uz ātrām darba atrašanas iespējām, ja tiek veikti atbilstoši pasākumi.
2023. gada divpadsmit mēnešos darbā iekārtojušies 5 359 NVA bezdarbnieka statusā reģistrētie jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem, savukārt 2024. gada sešos mēnešos - 2 964.
NVA reģistrētie jaunieši aizvien ātrāk atgriežas darba tirgū: ja NVA bezdarbnieka statusā reģistrēto jauniešu vidējais darbā iekārtošanās ātrums 2021. gadā bija 112 dienas, 2022. gadā - 90 dienas, tad 2023. gadā – jau 84 dienas.
Iespējamie šķēršļi jaunieša ceļā uz nodarbinātību:
Nepietiekamas prasmes un kvalifikācija:
- Profesijas un karjeras izvēles grūtības.
- Daži jaunieši var nebūt pietiekami sagatavoti darba tirgus prasībām.
- Trūkst specifisku profesionālo prasmju un kvalifikācijas.
Sociālie un psiholoģiskie faktori:
- Pašapziņas trūkums un motivācijas trūkums var kavēt aktīvu iesaistīšanos darba tirgū.
- Subjektīvie faktori: bailes, nevēlēšanās uzņemties atbildību un riskus.
- Priekšstats par darbu nereti atšķiras no reālās darba vides.
- Augstas gaidas no jaunās darba vietas.
Pieredzes trūkums:
- Daudzi darba devēji pieprasa iepriekšēju darba pieredzi, kas jauniešiem bieži vien trūkst.
Darba tiesisko attiecību nepārzināšana:
- Augstāks risks nedeklarētajai nodarbinātībai.
Darba vietu trūkums dzīvesvietas tuvumā:
- Novadā vai pagastā, kurā dzīvo jaunietis, nav piemērotu darba piedāvājumu.
Bezdarba riska mazināšanai jaunietim ir svarīgi gan apgūt darba tirgū pieprasītās profesionālās zināšanas un prasmes, gan arī skaidri apzināties profesionālās karjeras virzienu. Veiksmīgas karjeras izveides iespējas ietekmē ne tikai iegūtā izglītība un pieredze, bet arī darbā noderīgas papildu prasmes, tostarp arī socializēšanās un komunikācijas iemaņas. Lai arī patlaban sociālo mediju lietotāji virtuālajā vidē regulāri socializējas un komunicē ar saviem draugiem un paziņām, realitātē kontakta nodibināšana nereti atšķiras no virtuālās pasaules un sagādā grūtības. Prasmes kontaktēties, pārvarēt psiholoģiskās barjeras, parādīt sevi no labākās puses un pārliecināt par savām profesionālām spējām ir jāmācās.
NVA jauniešiem, tāpat kā citām klientu mērķa grupām, piedāvā daudzus un dažādus pakalpojumus nodarbinātības veicināšanai un iespējamo šķēršļu pārvarēšanai:
- karjeras konsultācijas;
- palīdzību darba meklēšanā;
- e-mācību moduļus, tostarp “Kā veidot efektīvu darba meklēšanas stratēģiju” un “Motivācijas vēstules sagatavošana un sagatavošanās darba intervijai”;
- NVA CV un vakanču portāla iespējas piemērota darba atrašanai:
- klātienes un attālinātās mācības darba tirgū pieprasīto prasmju apguvei, tostarp mācības starptautiskajās atvērto tiešsaistes kursu platformās;
- darba nepieciešamo iemaņu attīstības pasākumu nevalstiskajās organizācijās un augstskolās (darba pieredzes iegūšanas iespējas);
- subsidētās nodarbinātības pasākumus;
- reģionālās mobilitātes atbalstu;
- atbalstu komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai;
- skolēnu nodarbinātības pasākumu vasaras brīvlaikā u.c.
Ceļa karte jaunietim, kurš vēlas veidot veiksmīgu karjeru, sastāv no vairākiem posmiem un stratēģiskiem soļiem:
Pašizpēte un mērķu noteikšana
- Pašizpēte: Izvērtē savas intereses, vērtības, stiprās un vājās puses. Apzinies, kas tevi aizrauj un kādas ir tavas dabiskās prasmes.
- Mērķu noteikšana: Izvirzi īstermiņa un ilgtermiņa mērķus. Konkrēti un reālistiski mērķi palīdzēs saglabāt fokusu un motivāciju.
Karjeras plānošana un izaugsme
- Karjeras plānošana: Regulāri izvērtē savu karjeras virzienu un pielāgo savus mērķus un stratēģijas atbilstoši jaunajām iespējām un pieredzei.
- Jaunas iespējas: Esiet atvērts jaunām iespējām un izaicinājumiem, kas varētu veicināt tavu profesionālo izaugsmi.
CV un darba intervijas
- CV un motivācijas vēstule: Izstrādā profesionālu CV un motivācijas vēstuli, kas izceļ tavas prasmes, pieredzi un sasniegumus.
- Darba intervijas: Gatavojies darba intervijām, praktizējot atbildes uz bieži uzdotajiem jautājumiem un pētot uzņēmumus, kuros vēlies strādāt.
Šajos jautājumos Tev var palīdzēt NVA karjeras konsultanti, kā arī NVA e-mācību moduļu vielas apguve: ikviens interesents, kuram ir pieejams interneta pieslēgums, jebkurā viņam ērtajā vietā un laikā var tiešsaistē apgūt darba meklēšanā noderīgas zināšanas, kā arī finanšu pratību. NVA CV un vakanču portāla E-apmācības sadaļā lietotājiem ir pieejami e-mācību moduļi “Kā veidot efektīvu darba meklēšanas stratēģiju”, “Motivācijas vēstules sagatavošana un sagatavošanās darba intervijai”, “Mana nauda šodien un rīt. Finanšu pratība”. NVA tīmekļvietnē pieejama arī noderīga rokasgrāmata "Ceļā uz darbu", kas var kļūt par labu padomdevēju darba meklējumos. Grāmatā jaunietis atradīs vērtīgus padomus, kā rakstīt CV, kā ģērbties, dodoties uz darba interviju, kā gatavoties darba pārrunām, kā uzvesties darba pārrunu laikā, ko darīt, ja saņemts darba devēja atteikums, un citus vērtīgus ieteikumus.
Izmanto NVA karjeras konsultantu atbalstu!
Izglītība un prasmes
- Izglītība: Izvēlies izglītības ceļu, kas atbilst taviem karjeras mērķiem. Tas var būt augstskolas grāds, profesionālais sertifikāts vai mācību kursi.
- Papildu prasmes: Attīsti papildu prasmes (komunikācija, sadarbība, problēmu risināšana) un tehniskās prasmes (digitālās prasmes, specifiskas profesionālās iemaņas).
Profesionālā attīstība un izaugsme
- Nepārtraukta mācīšanās: Regulāri piedalies kursos, semināros un konferencēs, lai turpinātu attīstīt savas prasmes.
- Sevis pilnveide: Lūdz kolēģu un vadītāju atbalstu, lai uzlabotu savu darbu un attīstītu sevi profesionāli.
Izmanto NVA piedāvātās mācību iespējas – mācības ar NVA atbalstu ir pieejamas ne tikai reģistrētajiem bezdarbniekiem, bet arī bezdarba riskam pakļautām nodarbinātām personām, piemēram, lai atbalstītu gan NVA reģistrētos klientus, gan nodarbinātos, kuriem nepieciešams apgūt vai pilnveidot digitālās prasmes, NVA sadarbībā ar uzņēmumu Google piedāvā iespēju bez maksas apgūt darba tirgū pieprasītās digitālās prasmes deviņās programmās:
- IT atbalsts (IT Support);
- Lietotāju pieredzes dizains (UX Design);
- Datu analīze (Data Analytics);
- Projektu vadība (Project Management);
- Digitālais mārketings un e-komercija (Digital marketing and e-commerce);
- Padziļināta datu analīze (Advanced Data Analytics);
- Uzņēmējdarbības novērtēšana (Business Intelligence);
- Kiberdrošība (Cybersecurity);
- Google Mākslīgā intelekta pamati (Google AI Essentials).
NVA pakalpojumu klāstā ir arī tiešās sadarbības ar mācību platformu Coursera piedāvājums - gan reģistrētie klienti, gan nodarbinātie, kuriem nepieciešams apgūt vai pilnveidot darba tirgū pieprasītās prasmes, var pieteikties bezmaksas mācībām un izmantot lielisku iespēju bez maksas tiešsaistē apgūt izglītības programmas informācijas tehnoloģiju, datorzinību, datu zinātnes, uzņēmējdarbības un pārvaldības jomā, apgūt profesionālās ievirzes angļu valodu, kā arī attīstīt caurviju prasmes - komunikāciju un sadarbību darba vidē, mācīšanās spējas un metodes, pašorganizēšanos un laika menedžmentu, radošumu un inovācijas profesionālajā vidē.
Prakse un darba pieredze
- Prakse: Meklē prakses iespējas, kas nodrošina praktisku pieredzi un ļauj piemērot teorētiskās zināšanas reālās situācijās.
- Brīvprātīgais darbs: Apsver brīvprātīgo darbu, lai iegūtu darba pieredzi un paplašinātu savu profesionālo tīklu.
Darba meklējumi un pirmā darba vieta
- Darba meklējumi: Izmanto uzticamus darba meklējumu resursus – NVA CV un vakanču portālu, darba portālus, uzņēmumu mājaslapas. Vienmēr pārliecinies, vai darba piedāvājums ir drošs!
- Pirmā darba vieta: Iegūsti pirmo darba pieredzi, pat ja tā nav ideālā pozīcija. Svarīgi ir iegūt pieredzi un attīstīt profesionālās prasmes.
Iespēju iegūt darba pieredzi Tu vari ar NVA atbalstu, ja esi reģistrējies bezdarbnieka statusā. Piemēram, NVA sadarbībā ar biedrībām, nodibinājumiem un augstākās izglītības iestādēm īsteno Eiropas Sociālā fonda (ESF) Plus projekta “Pasākumi iekļaujošai nodarbinātībai” pasākumu “Darbam nepieciešamo iemaņu attīstība”. Biedrībās un nodibinājumos, strādājot sabiedrība labā, darbam nepieciešamās iemaņas attīsta NVA reģistrētie jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem, kā arī NVA reģistrētie klienti ar invaliditāti (bez vecuma ierobežojuma). Savukārt augstākās izglītības iestādēs darbam nepieciešamās iemaņas attīsta NVA reģistrētie klātienes studenti, veicot akadēmisku, pētniecisku vai administratīvu darbu.
Skolēniem NVA piedāvā iespēju iegūt pirmo darba pieredzi jau skolas laikā, īstenojot skolēnu nodarbinātības pasākumu vasaras brīvlaikā.
Savu sasniegumu izvērtēšana un pielāgošanās
- Izvērtēšana: Regulāri izvērtē savus sasniegumus un progresu pret mērķiem. Pielāgo savus plānus un stratēģijas, ja nepieciešams.
- Pielāgošanās: Būt gatavam mainīties un pielāgoties jaunām situācijām un izaicinājumiem darba tirgū.
Veiksmīga karjeras veidošana prasa laiku, pūles un apņēmību, bet ar pareizo pieeju un stratēģiju tu vari sasniegt savus profesionālos mērķus un izveidot veiksmīgu karjeru. NVA piedāvā plašu un daudzpusīgu atbalstu nodarbinātības veicināšanai, par NVA pakalpojumiem bezdarbniekiem, darba meklētājiem, bezdarba riskam pakļautām nodarbinātām personām un citiem klientiem informāciju var iegūt NVA tīmekļvietnē.