No 2023.gada 1.jūnija līdz 2023.gada 4. augustam dalību Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) īstenotajā skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā bija uzsākuši 7569 skolēni, strādājot darba vietās, kuras izveidojuši 689 darba devēji. Vislielākais nodarbināto skolēnu skaits ir Rīgas reģionā un Kurzemē, bet vismazākais – Latgalē.
Reģions |
Skolēnu skaits |
Rīgas reģions |
2353 |
Kurzemes reģions |
1930 |
Vidzemes reģions |
1219 |
Zemgales reģions |
1078 |
Latgales reģions |
989 |
Kopā |
7569 |
Piedaloties NVA vasaras nodarbinātības pasākumā, jaunieši ne vien iegūst darba prasmes, iemaņas un pieredzi, bet arī praktisku priekšstatu par darba vidi un darba meklēšanu, uzzina, kas ir darba intervija, darbinieku atlase, darba līguma noslēgšana, darba pienākumi un darba attiecības.
2023.gada vasarā darba prasmes skolēni apgūst, strādājot tādās profesijās kā, piemēram, arhīvists, bibliotekārs, biroja administrators, datu ievades operators, klientu apkalpošanas speciālists, klientu apkalpotājs, labiekārtošanas strādnieks, muzeja krājuma glabātājs, palīgstrādnieks, pavāra palīgs, pārdevēja palīgs, preču izvietotājs, projektu asistents, sezonas strādnieks, skolotāja palīgs, sporta pasākuma organizators, tirdzniecības zāles darbinieks, tūrisma informācijas konsultants, veikala pārdevējs, virtuves darbinieks un daudzas citas. Skolēni nodarbināti tirdzniecības vietās, pašvaldībās, zemnieku saimniecībās, birojos, uzņēmumos, kultūras un sporta iestādēs un citās darba vietās.
Visvairāk darba vietu skolēniem darba devēji šovasar piedāvā šādās nozarēs:
- vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība,
- valsts pārvalde un aizsardzība,
- izmitināšana un ēdināšanas pasākumi,
- apstrādes rūpniecība,
- citi pakalpojumi.
Lielākie darba devēji ir SIA „Maxima Latvija”, kas NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma ietvaros skolēniem pieteica 377 darba vietas, SIA "Rimi Latvia" (278 darba vietas), Salaspils novada pašvaldība (113 darba vietas), Rīgas valstspilsētas pašvaldība (109 darba vietas) un AS "Lido" (108 darba vietas).
Darba devējs, īstenojot NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumu, saņem dotāciju skolēna mēneša darba algai 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, bet ja darba devējs nodarbina skolēnu ar invaliditāti, NVA dotācija ir lielāka - valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā. NVA apmaksā veselības pārbaudi skolēnam, ja to paredz normatīvie akti par obligātajām veselības pārbaudēm, kā arī apdrošina skolēnu pret nelaimes gadījumiem darba vietā. NVA maksā arī dotāciju skolēna darba vadītāja atalgojumam.
Darba devējs skolēnam nodrošina darba algu vismaz valstī noteiktās minimālās darba algas apmērā. Šogad minimālās algas apmērs tika paaugstināts līdz 620 eiro mēnesī, tātad arī skolēni par savu darbu saņem ne mazāk kā 620 eiro mēnesī.
Skolēns vecumā no 15 līdz 18 gadiem tiek nodarbināts ne ilgāk kā 7 stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas nedēļā, savukārt skolēns vecumā no 18 līdz 20 gadiem tiek nodarbināts 8 stundas dienā, 40 stundas nedēļā.
Par iespēju strādāt skolēns ar darba devēju var vienoties iepriekš, un daudzi jaunieši šo iespēju izmanto. Skolēns pasākumā tiek nodarbināts vienu mēnesi, bet atsevišķos gadījumos ir iespēja strādāt divus mēnešus, ja ir savstarpējā vienošanās par to ar darba devēju.
Pagājušajā vasarā un arī šovasar skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā var iesaistīties Ukrainas civiliedzīvotāju bērni, kuri Latvijā ir raduši patvērumu no kara. Līdz 4.augustam ar NVA atbalstu dalību pasākumā uzsācis 41 Ukrainas jaunietis.