ESF projekts „Atbalsts bezdarbnieku izglītībai” Nr. 7.1.1.0/15/I/001
No 22. līdz 26.martam Latvijā norisinās „Finanšu pratības nedēļa 2021”, kuru kopā ar partneriem rīko Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), lai veicinātu iedzīvotāju naudas prasmi, finansiālo drošību un ilgtspējību. Akcijas laikā nevalstiskās organizācijas, valsts iestādes un uzņēmumi rīko bezmaksas aktivitātes ikvienam interesentam, kurš vēlas pilnveidot savas prasmes, rīkojoties ar naudu.
Finanšu pratības nedēļā piedalās arī Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) un ikvienam Latvijas iedzīvotājam piedāvā iespēju apgūt, pārbaudīt vai pilnveidot savas zināšanas finanšu pratībā, izmantojot NVA interaktīvo elektroniskās apmācības moduli “Mana nauda šodien un rīt. Finanšu pratība”, kas ir pieejams NVA mājaslapas sadaļā Apmācību iespējas. Jāuzklikšķina uz “E-Mācības” un, autorizējoties portālā latvija.lv, jāuzsāk mācību vielas apguvi.
NVA elektroniskās apmācības modulī “Mana nauda šodien un rīt. Finanšu pratība” apkopotas zināšanas par valsts un mājsaimniecības budžeta plānošanu, ienākumu gūšanas veidiem, nodokļu nozīmi, izdevumu kontroli, kredītu būtību, finanšu dokumentu nozīmi, cenas veidošanos, finanšu sektora lomu ekonomikā un finanšu pakalpojumu veidiem, patērētāju tiesībām un atbildību, sociālās apdrošināšanas sistēmas darbības principiem u.c. Mācību vielai ir četras sadaļas: “Nauda un darījumi”, “Privāto finanšu plānošana”, “Finanšu un ekonomiskā vide. Nodokļi”, “Valsts un sociālais budžets, sociālās apdrošināšanas sistēmas darbība valstī”. Mācību saturā iekļauts gan teorētiskais skaidrojums, gan audio un video materiāli, gan dialoga simulācijas, gan pašpārbaudes iespējas. Mācību ilgums ir piecas akadēmiskās stundas, un mācību noslēgumā ir jāizpilda pārbaudes tests.
Finanšu pratības elektronisko apmācības moduli NVA izstrādāja 2018.gadā Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta “Atbalsts bezdarbnieku izglītībai” ietvaros. Iespēju attālināti mācīties finanšu pratību izmantoja kopumā 32428 NVA reģistrētie klienti: 2018.gadā – 18932, 2019.gadā – 10401, 2020.gadā - 2745 un šī gada pirmajos divos mēnešos – 350 NVA reģistrēto klientu. Pārbaudes testu sekmīgi ir nokārtojuši 18541 mācību dalībnieks.
Mūsdienu pasaulē, kuru raksturo informācijas un dažādu, tostarp finanšu piedāvājumu pārpilnībā, rūpējoties par savu un savas ģimenes labklājību, it īpaši svarīgi būt zinošam finanšu plānošanā, neapjukt un nepieņemt aplamus lēmumus, kas var negatīvi ietekmēt materiālo stāvokli un labklājības vietā sagādāt nepatikšanas un raizes. Finanšu pratību apguvis cilvēks, kas informēts par savām tiesībām un iespējām, var mērķtiecīgi plānot un veidot savu un savas ģimenes labklājību, pasargāt vai aizstāvēt sevi, ja saskaras ar netaisnību vai krāpniecību, būt konkurētspējīgs arī darba tirgū, jo zina, kas ir tiesiskās darba attiecības un kādas problēmas var rasties, ja darbs ir nelegāls. Bez zināšanām un prasmēm finanšu jomā nav iespējama gan mājsaimniecības, gan valsts turība.