Jaunumi
Teksts, Interreg logo

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pārstāve Eva Lapsiņa piedalījās starptautiskajā konferencē «Atvērto inovāciju koncepts: Sudraba ekonomikas veicināšana Baltijas jūras reģionā», kuru 2. un 3. novembrī Eiropas Savienības programmas INTERREG* ietvaros rīkoja Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Latvijas un citu valstu eksperti diskutēja par Sudraba paaudzes - vecāka gadagājuma iedzīvotāju - situāciju un lomu tautsaimniecībā: kā panākt uz vecāka gadagājuma iedzīvotāju vajadzībām un interesēm balstītu efektīvu, ilgtspējīgu un iekļaujošu tautsaimniecības izaugsmi. Konference norisinājās hibrīdrežīmā: klātienē - Latvijas vēstniecībā Beļģijas Karalistē, bet attālināti - platformā Zoom. Interesenti konferences tiešraidi varēja skatīties RTU Facebook kontā.

NVA pārstāve Eva Lapsiņa konferences dalībniekus informēja par darba tirgus situāciju un iespējām personām vecumā virs 55 gadiem. Prezentācijā tika iekļauti NVA statistikas dati par darba tirgus situāciju Latvijā, salīdzinot tos ar citām Baltijas valstīm. Tā, piemēram, Latvijā oktobra sākumā reģistrētais bezdarba līmenis bija viszemākais – 6%, savukārt bezdarbnieku vecumā virs 55 gadiem īpatsvars Latvijā un Lietuvā bija vienāds – 29,4%, bet Igaunijā tas bija aptuveni par 7,4 procentpunktiem zemāks – 21,8% . Lielākais šīs vecuma grupas bezdarbnieku īpatsvars Latvijā (45,9%) un Lietuvā (33,8%) ir ar profesionālo izglītību, savukārt Igaunijā - ar augstāko izglītību. Visās trīs valstīs ievērojamai reģistrēto bezdarbnieku vecumā virs 55 gadiem daļai  nav profesionālās izglītības: Igaunijā – 33,4%, Latvijā – 29,4%, Lietuvā – 22,5%. Vidējais bezdarba ilgums bezdarbniekiem vecumā 55+ Latvijā un Igaunijā ir līdz 6 mēnešiem, bet Lietuvā vairumam šo bezdarbnieku bezdarba perioda ilgums ir no 1 līdz 2 gadiem.   

Latvijā 2021.gada 9 mēnešos kopumā darbu ir atraduši 47,8 tūkstoši reģistrēto bezdarbnieku, no tiem 16% jeb 7 767 bezdarbnieki vecumā virs 55 gadiem. 17,2% šīs vecuma grupas bezdarbnieku darbu bija atraduši augstas kvalifikācijas profesijās, 54,8% – vidējas kvalifikācijas profesijās, bet 23,8% – zemas kvalifikācijas profesijās.

Ekonomikas ministrijas vidēja un ilgtermiņa darba tirgus prognozes paredz, ka nākotnē darba tirgū iesaistīsies arvien lielāka iedzīvotāju daļa, iedzīvotāju vecumā virs 55 gadiem iekļaušanās darba tirgū 2040. gadā, salīdzinot ar 2019. gadu, pieaugs par 8,6 procentpunktiem.

NVA reģistrētajiem vecāka gadagājuma bezdarbniekiem ir pieejami visi NVA īstenotie pakalpojumi. Ar NVA atbalstu viņi var saņemt karjeras konsultācijas, palīdzību darba meklēšanā, reģionālās mobilitātes atbalstu, piedalīties konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos, profesionālajā apmācībā, neformālās izglītības programmu apguvē, atbalsta pasākumā komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai, strādāt subsidētajās darba vietās, iesaistīties algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos un izmantot citus pakalpojumus. Cilvēkiem, kuri ir sasnieguši pensijas vecumu, bet vēlas atgriezties darba tirgū, ir iespēja, iegūstot reģistrētā darba meklētāja statusu, saņemt NVA atbalstu darba meklēšanā, iesaistīties konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos un neformālajā apmācībā, apgūstot mūsdienu darba tirgū pieprasītās prasmes.

Lai veicinātu gados vecāku cilvēku darbaspēju saglabāšanu un palīdzētu darba devējiem savos uzņēmumos noturēt darbiniekus virs 50 gadiem, kā arī lai stiprinātu izpratni sabiedrībā, ka ilgajos darba gados cilvēku uzkrātā pieredze un zināšanas ir ļoti vērtīgs resurss, NVA sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS) no 2017. līdz 2020.gadam īstenoja īpašu ESF projektu “Atbalsts ilgākam darba mūžam”. Šī projekta ietvaros 470 vecāka gadagājuma nodarbinātie saņēma individuālās un grupu karjeras konsultācijas, iesaistījās konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos un veselības veicināšanas aktivitātēs, izmantoja speciālistu atbalstu – arodveselības ārsta, fizioterapeita, uztura speciālista, psihologa, miega speciālista u.c. Darba devējiem, kuri nodarbināja darbiniekus vecumā 50 gadi un vairāk, tika piedāvāts pakalpojums “Darba vides un cilvēkresursu potenciāla izvērtējums” - uzņēmumam vai iestādei tika izstrādāts novecošanās pārvaldības plāns un piedāvāti atbalsta pasākumi saskaņā ar darbinieku individuālajām vajadzībām. Pakalpojuma “Darba vides un cilvēkresursu potenciāla izvērtējums” rezultāti liecināja, ka darbiniekiem vecumā virs 50 gadiem ļoti nozīmīgi ir veselības uzlabošanas pasākumi, kā arī ikdienas darba pienākumu veikšana tādā darba vidē, kas mazina dažādu arodslimību riskus. ESF projektā “Atbalsts ilgākam darba mūžam” pasākumos piedalījās gan privātie uzņēmumi, gan pašvaldību iestādes.

* INTERREG programmas projektu «Atbalsts viedās specializācijas pieejai sudraba ekonomikā reģionālās inovāciju kapacitātes paaugstināšanai un ilgtspējīgai izaugsmei» īsteno vairākas valstis, tostarp Igaunija, Latvija, Lietuva, Somija un Dānija.  Latviju šajā projektā pārstāv RTU un biedrība «Connect Latvia». Projekta ietvaros tiek izstrādāti ieteikumi nacionāla mēroga rīcībpolitikas veidošanai “sudraba ekonomikas” veicināšanai un tās iespēju kapitalizācijai.