Jaunumi
PES logo

9. un 10. decembrī tiešsaistē norisinājās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu nodarbinātības dienestu tīkla (PES) valdes sanāksme, kurā tika apspriests plašs Eiropas darba tirgum aktuālo jautājumu loks, tostarp aktuālā situācija Eiropas darba tirgū un prognozes, PES un katras ES dalībvalsts nodarbinātības dienesta darbība Covid-19 pandēmijas apstākļos darba tirgus atveseļošanai; darbaspēka mobilitātes un darba spēka pieprasījuma un piedāvājuma salāgošanas jautājumi; jaunākās Eiropas Komisijas (EK) iniciatīvas nodarbinātības veicināšanai.

PES valdes sanāksmes uzmanības centrā bija darba tirgus digitalizācija, nodrošinot darba ņēmējiem digitālo prasmju apguves iespējas, un zaļās ekonomikas veicināšana, meklējot ekonomikas modeli, kurā labklājības radīšana būtu iespējama, nekaitējot videi. Izstrādāts EK Rīcības plāns sociālās ekonomikas attīstībai un darba vietu izveidei, ņemot vērā ekonomisko un cilvēkresursu potenciālu un pāreju uz zaļu un digitālu ekonomiku.

 

Viens no EK uzdevumiem, attīstot digitālo nodarbinātību, ir darba apstākļu uzlabošana digitālajās darba platformās nodarbinātajiem. “Mēs vēlamies, lai digitālo platformu ekonomika attīstītos, taču mums ir jāpārliecinās, ka tajā tiek ievēroti Eiropas Savienībā noteiktie darba un sociālie standarti,” savā 9.decembra tvītā uzsver Eiropas darba un sociālo tiesību komisārs Nikolā Šmits.

 

 

90% darba vietu Eiropā ir nepieciešamas digitālās prasmes. Eiropas Komisija ir izstrādājusi un piedāvā lietotājiem arī jaunu digitālo prasmju pašnovērtējuma rīku, kas pieejams Europass un digitālo prasmju un darbu platformā (https://europa.eu/europass/digitalskills/screen/home?lang=lv). Izpildot testu šajā rīkā lietotāji varēs gan novērtēt savas digitālās prasmes, gan izprast, kādas prasmes iztrūkst, un pārdomāt, kā tās uzlabot vai iegūt. 

 

“Izglītībai un mācībām nav jāapstājas, izejot pa skolas vārtiem. Tagad vairāk nekā jebkad agrāk cilvēkiem savas prasmes ir jāattīsta visa mūža garumā, lai atbilstu strauji mainīgā darba tirgus prasībām,” norāda Nikolā Šmits.

 

PES valdes sanāksmes ietvaros norisinājās seminārs par diskriminācijas novēršanu darba tirgū un atbalstu nelabvēlīgākajā situācija esošajiem darba tirgus dalībniekiem. Uzmanības centrā bija personu ar invaliditāti nodarbinātības veicināšana, kā arī situācija ar vecumu, dzimumu un prasmju atšķirībām darba tirgū. Savā pieredzē un atziņās dalījās  Beļģijas, Latvijas, Slovēnijas un citu valstu nodarbinātības dienestu vadītāji. 

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone seminārā prezentēja veiksmīgu NVA sadarbību ar projektu “Woman4IT”, kas Latvijā veicina sieviešu nodarbinātību IT jomā. “Pēdējo divu gadu laikā pieaug to klientu skaits, kuri vēlas iegūt jaunas prasmes un zināšanas IT jomā.

No NVA reģistrētajiem bezdarbniekiem vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem vēlmi apgūt ar IT jomu saistītas prasmes izteica vairāk sieviešu nekā vīriešu: 190 sievietes un 62 vīrieši. Galvenokārt mūsu klienti vēlējās apgūt datu operatora, IT dizainera, programmētāja un datu analītiķa profesijas.

Lai Latvijā veicinātu jaunu sieviešu nodarbinātību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju sektorā, sadarbībā ar Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju (LIKTA) esam īstenojuši starptautisko projektu “Woman4IT”, ko Jaunatnes nodarbinātības programmas ietvaros finansē Norvēģija, Islande un Lihtenšteina.

Šī gada pavasarī apmācības pabeidza pēdējās kursu dalībnieces, un kopumā iespēju apgūt profesionālās digitālās prasmes izmantoja 125 NVA klientes. 46 jaunas sievietes apguva informācijas sistēmu testētāja profesiju, 27 - digitālo mediju praktiķa profesiju, 22 - datu analītiķa profesiju, 17 - datu aizsardzības speciālista profesiju, 13 - projekta koordinatora profesiju. 73% mācību dalībnieču darbu atrada jau 2 mēnešu laikā pēc mācību programmas pabeigšanas,” informēja Evita Simsone.

 

PES tīkla valdes priekšsēdētāja pirmā vietnieka amatā tika ievēlēts Grieķijas nodarbinātības dienesta vadītājs Spiross Protopsaltiss. “Man ir gods kalpot PES tīkla mērķiem - sadarbības veicināšanai, labās pieredzes un zināšanu apmaiņai, turpinot Eiropas valsts nodarbinātības dienestu pilnveidi un modernizāciju,” savā tvītā raksta Spiross Protopsaltiss.

 

ES dalībvalstu nodarbinātības dienestu tīkls PES (European network of Public Employment Services) izveidots 2014. gadā ar Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes lēmumu par ciešāku nodarbinātības dienestu sadarbību, lai vienotas Eiropas nodarbinātības stratēģijas ietvaros veicinātu nodarbinātības dienestu attīstību un pakalpojumu efektivitāti. Reizi pusgadā katra prezidējošā valsts Eiropas Savienības Padomē organizē PES valdes sanāksmi, lai apspriestu, kas ir paveikts iepriekšējā pusgadā un pieņemtu lēmumus par turpmāko darbību.