Jaunumi
Vizualizācija, NVA logo un tekstuāls saturs

Lai izzinātu aktuālo situāciju darba tirgū un tendences darba spēka piesaistē un noturēšanā, Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) no 8.jūnija līdz 30.septembrim rīkoja darba devēju ekspresaptaujas, kas norisinājās četros posmos: “Darba devējiem nepieciešamās prasmes”, “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību”, “Trešo valstu pilsoņu piesaiste darba tirgum” un “Darbaspēka piesaiste”.

Aptaujas NVA uzdevumā veica SIA “RAIT Custom Research Baltic”. Dati iegūti, izmantojot kvantitatīvo pieeju. Intervijās tika pielietota multimodāla pieeja, izmantojot datorizētas telefonintervijas un datorizētas aptaujas tiešsaistes režīmā internetā. Darba devēju aptaujas respondenti bija augstākā līmeņa vadītāji vai personāla vadītāji, kuri uzņēmumos vai iestādēs atbild par personāla vadības jautājumiem. Tika veiktas 1 523 darba devēju intervijas, par derīgām tika uzskatītas 1 070 aptaujas anketas.

Ziņojumā ir apkopoti ekspresaptauju otrā posma “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību” rezultāti, visiem interesentiem tie tagad ir pieejami NVA vietnes sadaļā: https://www.nva.gov.lv/lv/darba-tirgus-prognozes

Latvijas uzņēmumos un iestādēs aktīvi noris darba procesu tehnoloģiskie uzlabojumi

Latvijas uzņēmumos un iestādēs aktīvi noris darba procesu uzlabojumi, kas saistīti ar jaunām tehnoloģijām vai esošo tehnoloģiju pilnveidi.  37% aptaujāto darba devēju pēdējā gada laikā ir ieviesuši darba procesu uzlabojumus, kas saistīti ar jaunām tehnoloģijām vai esošo tehnoloģiju pilnveidi. 15% darba devēju ir ieviesuši jaunas tehnoloģijas darba procesu uzlabošanai, bet 23% īstenoja esošo tehnoloģiju pilnveidi darba procesu uzlabošanai. Jo lielāks uzņēmums vai iestāde, jo vairāk darba devēju šādus darba procesu uzlabojumus ir īstenojuši. Darba procesu uzlabojumi, kas saistīti ar jaunām tehnoloģijām vai esošo tehnoloģiju pilnveidi, veikti 32% mikro, 50% mazo, 76% vidējo  un 95% lielo uzņēmumu vai iestāžu.

77% darba devēju nav veikuši nodarbinātības pārmaiņas saistībā ar tehnoloģiju pilnveidi

Būtiskākās nodarbinātības pārmaiņas tehnoloģiju ieviešanas un tehnoloģiju pilnveides ietekmē ir darba slodzes samazinājums (14%) un darba attiecību pārtraukšana (5%). Taču 77% darba devēju nav veikuši nodarbinātības pārmaiņas saistībā ar jaunu tehnoloģiju ieviešanu vai tehnoloģiju pilnveidi.

Uzņēmumos un iestādēs, kurās strādā 50 un vairāk darbinieku, tehnoloģiju ieviešanas un pilnveides rezultātā bieži notiek arī darbinieku pārkvalifikācija un pārcelšana uz citu amatu (vairāk nekā 11% vidējo un lielo uzņēmumu).

3% aptaujāto darba devēju izveidojuši jaunas darbavietas, 4% - darbavietas samazinājuši

Tehnoloģiju ieviešanas vai pilnveides ietekmē darbavietas tika samazinātas 4% aptaujāto uzņēmumu un iestāžu, bet jaunas darbavietas izveidotas 3% uzņēmumu un iestāžu.

Darbavietu samazinājums būtiskāk skāra 9. profesiju grupas “Vienkāršās profesijas” un 3. profesiju grupas “Speciālisti” darbavietas. 36%  no visām samazinātajām darbavietām bija vienkāršo profesiju grupā, 26% - speciālistu profesiju grupā.  Ievērojams darbavietu samazinājums noticis arī 5. profesiju grupā “Pakalpojumu un tirdzniecības darbinieki” (14%) un 8. profesiju grupa “Iekārtu un mašīnu operatori un izstrādājumu montieri” (11%).

Jaunu darbavietu izveidošana visbiežāk ir notikusi 3. profesiju grupā “Speciālisti” (36% no visām jaunizveidotajām darbavietām) un 7. profesiju grupā “Kvalificēti strādnieki un amatnieki” (24%).

Jauno darbavietu strukturālā neatbilstība likvidētajām darbavietām norāda ne vien uz skaitlisku darba vietu samazinājumu tehnoloģiju ieviešanas vai pilnveides ietekmē, bet arī uz nepieciešamību virknē profesiju grupu, kurās likvidēto darbavietu skaits būtiski pārsniedz jauno darbavietu piedāvājumu, veikt darbaspēka pārkvalifikāciju.

Darbaspēka pārkvalifikācijas nepieciešamība saglabāsies augsta

Uz turpmāku darbinieku pārkvalifikācijas nepieciešamību norāda 14% darba devēju. Tuvāko trīs gadu laikā, pieaugot uzņēmumu vai iestāžu tehnoloģiskajai transformācijai, darba tirgus struktūrai atbilstošu jaunu speciālistu sagatavošanas un esošā darbaspēka pārkvalifikācijas nepieciešamība saglabāsies augsta.

Valsts atbalstu darbinieku prasmju un zināšanu pilnveidei un pārkvalifikācijai ir izmantojuši 17% aptaujāto darba devēju. Vēl 3% darba devēju ir izmantojuši valsts atbalstu darba procesu uzlabojumiem, kas saistīti ar jaunām tehnoloģijām vai esošo tehnoloģiju pilnveidi.

Ziņojums  “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību” pilnā apjomā publicēts  NVA vietnes sadaļā "Darba tirgus prognozes".

ESF logo

ESF projekts Nr.7.1.2.2./16/001 “Darba tirgus prognozēšanas sistēmas pilnveide”