Jaunumi

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) ir sagatavojusi ziņojumu par „Nodarbinātības pasākumu personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs” īstenošanas rezultātiem 2021.gadā. Šo pasākumu NVA īsteno kopš 2004.gada, lai veicinātu skolēnu nodarbinātību vasaras brīvlaikā valsts līdzfinansētās darba vietās, nodrošinot viņiem iespēju iegūt darba pamatprasmes, iemaņas un darba pieredzi.

Aizvadītajā vasarā 666 darba devēji bija izveidojuši 7661 NVA līdzfinansēto darba vietu, trīs vasaras mēnešu laikā nodarbinot kopumā šajās darba vietās 7925 skolēnus. Rīgas reģionā šogad bija izveidotas  2 183 valsts līdzfinansētās darba vietas skolēniem, Kurzemē - 1770, Vidzemē – 1442, Zemgalē - 1215 un Latgalē - 1051.  Jāpiebilst, ka 285 darba devēji bija jauni NVA sadarbības partneri un pirmo reizi piedalījās skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma īstenošanā.

Lielākie darba devēji šogad bija SIA „Maxima Latvija”, kas skolēniem piedāvāja 370  darba vietas, AS “Kesko Senukai Latvia” (192 darba vietas), SIA "Olimpiskais centrs "Ventspils"" (142 darba vietas), SIA "Rimi Latvia" (135  darba vietas) un SIA "Rīgas meži" (132 darba vietas).

Pašvaldību vidū vislielāko darba vietu skaitu NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma ietvaros izveidoja Jelgavas novada pašvaldība (121), Liepājas pašvaldības aģentūra “Nodarbinātības parojekti” (100), Daugavpils pilsētas dome (92) un Saldus novada pašvaldība (81).

Arī šovasar darba devēji bija gan komersanti, gan valsts un pašvaldību iestādes un kapitālsabiedrības, gan zemnieku saimniecības un nevalstiskās organizācijas. 4281 skolēns bija nodarbināts sabiedrībās ar ierobežotu atbildību, 1776 – pašvaldību iestādēs, 720 – valsts iestādēs, 513 – akciju sabiedrībās, 213 – zemnieku saimniecībās, 162 – pašvaldību uzņēmumos, 63 – biedrībās, 60 – kooperatīvajās sabiedrībās, 48 – valsts uzņēmumos.

Piedaloties NVA vasaras nodarbinātības pasākumā, jaunieši ne vien ieguva darba prasmes, iemaņas un pieredzi, bet arī praktisku priekšstatu par darba dzīvi un darba meklēšanu, uzzināja, kas ir darba intervija, darba līguma noslēgšana, darba pienākumi, darba vide un darba attiecības. Arī šogad skolēni ar darba devēju varēja vienoties iepriekš par iespēju strādāt, un daudzi jaunieši šo iespēju bija izmantojuši.

Skolēni aizvadītajā vasarā strādāja tirdzniecības vietās, pašvaldībās, zemnieku saimniecībās, birojos, ēdināšanas uzņēmumos, kultūras un sporta iestādēs un citās darbavietās. Vairums skolēnu bija nodarbināti tādās profesijās kā palīgstrādnieks, labiekārtošanas strādnieks, pārdevēja palīgs, preču izvietotājs, skolotāja palīgs, viesmīlis, tirdzniecības zāles darbinieks, sezonas strādnieks, virtuves darbinieks, lauksaimniecības palīgstrādnieks u.c.

Vasaras nodarbinātības pasākuma dalībnieku vidū 56% bija meitenes un 44%  zēni, 79% skolēnu bija vecumā no 15 līdz 17 gadiem, bet pilngadīgo dalībnieku īpatsvars bija 21% no kopējā dalībnieku skaita. 

Skolēni vecumā no 15 līdz 18 gadiem tika nodarbināti ne ilgāk kā 7 stundas dienā un ne vairāk kā 35 stundas nedēļā, savukārt skolēni vecumā no 18 līdz 20 gadiem - ne vairāk kā 8 stundas dienā un ne vairāk kā 40 stundas nedēļā. Skolēnus nedrīkstēja nodarbināt darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai.

Skolēna mēneša atalgojumam par pilnu nostrādātu darba laiku bija vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmērā par pilnu nostrādāto darba laiku mēnesī – 500 eiro pirms nodokļu nomaksas. Darba devēji nodrošināja skolēnam darba vadītāju, kurš palīdzēja apgūt darbam nepieciešamās pamatprasmes un iemaņas. Skolēns tika apdrošināts pret nelaimes gadījumiem darba vietā, un neviens no šādiem apdrošināšanas gadījumiem darba vietā pasākuma norises laikā netika pieteikts.

Gan jūnijā, gan jūlijā un augustā NVA regulāri veica pārbaudes pasākuma īstenošanas vietās, un būtiskas nepilnības netika konstatētas. Pārbaužu laikā tika veiktas arī darba devēju un skolēnu intervijas. Gan skolēni, gan darba devēji kopumā bija apmierināti ar pasākuma norisi un izteica vēlmi piedalīties pasākumā arī turpmākajos gados.


Uzziņai: Pirmo reizi nodarbinātības pasākumu vasaras brīvlaikā NVA skolēniem piedāvāja pirms 17 gadiem - 2004.gadā, toreiz vasaras mēnešos nodarbinot 3 225 jauniešus. Pasākums uzreiz kļuva ļoti pieprasīts, un turpmāk skolēni aizvien kuplākā skaitā ik vasaru aktīvi izmantoja iespēju ar NVA atbalstu strādāt. 2009.gadā NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākums uz laiku tika iesaldēts, jo pasaules ekonomiskās krīzes  ietekmē notika budžeta optimizācija. Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma īstenošana atsākās 2014.gadā.