"NVA piedāvā daudzus un dažādus atbalsta, mācību un nodarbinātības pasākumus darbspējīgu personu ar invaliditāti nodarbinātības veicināšanai. NVA īstenotie pasākumi, piemēram, subsidētās darba vietas, darbam nepieciešamo iemaņu attīstīšanas pasākums, profesionālā un neformālā apmācība, profesionālās piemērotības noteikšana ir būtisks ieguldījums darbspējīgu personu ar invaliditāti nodarbinātības veicināšanā, taču nepieciešams paplašināt arī uzņēmēju motivācijas mehānismus, lai veidotu pielāgotu darba vidi un sniegtu atbalstu. Cilvēku ar invaliditāti iespējas veiksmīgi pielāgoties darba tirgum būtiski uzlabo atbalsts, kas ietver darba vietas pielāgošanu un ergoterapeita konsultācijas, surdotulka, mentora un atbalsta personas palīdzību. Lai nodarbinātība būtu ilgtspējīga, ir svarīgi piedāvāt tādus pasākumus kā pastāvīga profesionālo prasmju apguve un mūžizglītība.
Cilvēku ar invaliditāti nodarbinātības problēmu efektīvai risināšanai nepieciešams koncentrēties ne tikai uz īstermiņa, bet arī uz ilgtermiņa risinājumiem. Veidojot ciešāku sadarbību starp valsts institūcijām, nevalstiskajām organizācijām un uzņēmējiem, iespējams radīt darba vidi, kas pielāgota personu ar invaliditāti vajadzībām. Darba devēju, valsts un pašvaldību institūciju, nevalstisko organizāciju sadarbība atbalsta sniegšanai darbspējīgu personu ar invaliditāti veiksmīgai integrācijai darba tirgū ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu gan vienlīdzīgas iespējas un sociālo iekļaušanos, gan pieprasījumu pēc darba spēka sabiedrības novecošanās un nelabvēlīgas demogrāfiskās situācijas apstākļos. Šāds daudzpusīgs atbalsts palīdz ne tikai iekļaut cilvēkus ar invaliditāti sabiedrībā, bet arī veicina ekonomisko izaugsmi," norāda NVA direktore Evita Simsone.
Diskusija tika rīkota Eiropas Sociālā fonda Plus projekta “ nodarbinātības valsts aģentūras veiktspējas stiprināšana” ietvaros.
2024. gada 8 mēnešos darbā iekārtojās 2 258 NVA reģistrētie klienti ar invaliditāti
2024. gada septembra sākumā 5 919 jeb 12,7% no bezdarbnieku statusā reģistrētā klientu kopskaita valstī bija personas ar invaliditāti. Salīdzinot ar atbilstošo periodu pirms gada, šīs mērķa grupas klientu skaits samazinājies par 755 personām jeb 11,3%. NVA reģistrēto klientu ar invaliditāti skaita samazinājums vērojams visos valsts reģionos, Vidzemes reģionā tas ir samazinājies par 13,9%, Latgales reģionā – par 13,8%, Zemgales reģionā – par 11,9%, Kurzemes reģionā - par 9,2% un Rīgas reģionā - par 6,1%.
No reģistrēto klientu ar invaliditāti kopskaita 2024. gada septembra sākumā 51% bija sievietes, 49% - vīrieši. Lielākais klientu ar invaliditāti skaits pirms bezdarba perioda strādāja tādās profesijās kā palīgstrādnieks (434), apkopējs (282), mazumtirdzniecības veikala pārdevējs (153), sētnieks (132), asistents personām ar invaliditāti (111), pārdevējs konsultants (100), automobiļa vadītājs (96), aprūpētājs (91), pavārs (84) u.c. 2024. gada septembra sākumā vairāk nekā puse (65,2%) no reģistrētajiem klientiem ar invaliditāti bija vecumā virs 50 gadiem, 28,8% - pirmspensijas vecuma bezdarbnieki, 26,9% - ilgstošie bezdarbnieki, jaunieši bezdarbnieki (15-24 gadi) bija 2,4%.
NVA reģistrēto bezdarbnieku ar invaliditāti skaits un īpatsvars 2013. – 2024. g. (perioda beigās)
2024.gada 8 mēnešu laikā datorapmācību, valsts valodas, svešvalodu vai citu neformālās izglītības programmu apguvi uzsākuši 422 NVA reģistrētie klienti ar invaliditāti apmācību, pārkvalifikāciju vai kvalifikācijas paaugstināšanu–96, praktisko apmācību pie darba devēja–6; dalību pasākumā "Algotie pagaidu sabiedriskie darbi"–361, pasākumos noteiktām personu grupām (subsidētā nodarbinātība)–332, pasākumā "Darbam nepieciešamo iemaņu attīstība"–176, pasākumos komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai –19 NVA reģistrētie klienti ar invaliditāti. Eiropas Sociālā fonda (ESF) Plus projekta “Pasākumi iekļaujošai nodarbinātībai” atbalsta pasākumos tika iesaistīti 328 NVA reģistrētie klienti ar invaliditāti, bet atbalstu atkarību pārvarēšanai saņēma 10 bezdarbnieki ar invaliditāti. 141 nodarbinātais ar invaliditāti uzsācis dalību NVA īstenotajā mūžizglītības pasākumā bezdarba riskam pakļautām nodarbinātām personām.
2023. gada 12 mēnešos darbā iekārtojušies 4 077 NVA bezdarbnieka statusā reģistrētie klienti ar invaliditāti, no kuriem 1 354 bija iekārtojušās darbā pēc kāda aktīvā NVA pasākuma pabeigšanas, savukārt 2024. gada 8 mēnešos darbā iekārtojušies 2 258 klienti ar invaliditāti.
Informācija par NVA pakalpojumiem personām ar invaliditāti pieejama tīmekļvietnes sadaļā “Nodarbinātības atbalsts personām ar invaliditāti”.