Prasme prezentēt sevi kā potenciālu darbinieku (savu personību, prasmes, zināšanas un iemaņas) ir izšķiroša, lai darba devējs pieņemtu lēmumu, ka tieši Jūs esat tas darbinieks, kurš kļūs par uzņēmuma, iestādes vai organizācijas komandas papildinājumu.
Lai arī attālinātajā darba intervijā arī ir jāatbild uz jautājumiem, jāizpilda kāds uzdevums vai jārisina kāda situācija, kā arī jāpievērš uzmanība neverbālai komunikācijai, vizuālam tēlam un izturēšanas manierei, tomēr saziņu būtiski un reizēm pat izšķiroši ietekmē tieši digitālais aspekts. Pretendentam ir jāpārvalda tiešsaistes platformas vai rīki (ne tikai jāprot noregulēt kameru un/vai skaņu, bet arī skatīties kamerā; ne tikai jāmāk operatīvi dalīties ar ekrānu, bet arī pārslēgties no dokumenta vai prezentācijas uz audio/video ierakstu vai fotoattēlu) un paralēli jāseko darba devēja uzdevumiem un norādēm.
Meistarklases laikā Jūs uzzināsiet aktuālo par tēmām:
- sagatavošanās attālinātajai darba intervijai un digitālie izaicinājumi
- pirmā iespaida nozīme (vizuālais tēls, izturēšanās, neverbālās zīmes, etiķete)
- darba intervijas jautājumu būtība (no darba devēja puses)
- atbilžu saturs, izklāsts un formulējums (no darba ņēmēja puses)
- jautājumi, kas uzdodami darba devējam
Ja Jums ir jautājumi vai neskaidrības, lūdzam sazināties ar NVA karjeras konsultantēm Lindu Upmali (e-pasts Linda.Upmale@nva.gov.lv) vai Elīnu Janušku (e-pasts Elina.Januska@nva.gov.lv)